در دوران بارداری میتونم برم مسافرت؟

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
شنبه، 10 اردیبهشت
26
در دوران بارداری میتونم برم مسافرت؟


مسائل و سوالات مربوط به مسافرت در بارداری، هیچ گاه تمامی ندارند! ما در این وبلاگ از سایت دکتر مونا کوچک پور (متخصص زنان و زایمان در رشت) متداول ترین سوالات مربوط باید و نباید های سفر در بارداری را گلچین کرده و به آنها پاسخ داده ایم.

بهترین زمان برای مسافرت در بارداری کدام است؟

هفته ۱۶ تا ۲۴ ام بارداری، بهترین و مناسب ترین زمان برای سفر است. در مقابل، هفته اول تا ۱۲ ام، بدترین زمان برای مسافرت در دوران بارداری است؛ چراکه در این دوره احتمال سقط جنین زیاد است. به طور کلی مادران بارداری که قبل از هفته ۳۶ بارداری قرار دارند و در دچار شرایط حاد و خطرناکی نیستند، می توانند به مسافرت بروند. در انتها تاکید می کنیم که حتما قبل از سفر، حتما با متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنید.


در دوران بارداری با چه وسیله ای سفر کنیم؟

یکی دیگر از سوالاتی که مادران باردار از متخصص زنان و زایمان خود می پرسند، این است که برای سفر از چه وسیله نقلیه ای استفاده کنیم، بهتر است؟! برای یافتن پاسخ این سوال، سه بخش بعدی وبلاگ که به بررسی سفر در بارداری با وسایل نقیله مختلف پرداختیم را مطالعه فرمایید.


مسافرت در بارداری با ماشین


مسافرت در بارداری با ماشین

مسافرت با ماشین به طور کلی بخاطر شرایط سختی که دارد، به مادران باردار توصیه نمی شود اما اگر خواستید با ماشین سفر کنید، باید نکاتی که در ادامه می گوییم را حتما رعایت فرمایید. از آنجایی که تنگ بودن جا به شما و جنین تان فشار وارد می کند، بهتر است در صندلی عقب ماشین بنشینید تا جای کافی داشته باشید و بتوانید گه گاهی دراز بکشید.

از دیگر نکاتی که باید حین سفر در بارداری با ماشین رعایت کنید، این است که هر یک ساعت یک بار از ماشین پیاده شوید و کمی قدم بزنید. نوشیدن مایعات، خوردن غذای مقوی و پوشیدن لباس راحتی هم هنگام سفر با ماشین، به سلامت شما و جنین تان کمک خواهد کرد.


پیشنهاد مطالعه:‌ ممنوعیت های بارداری که همه زنان باردار باید بدانند!

مسافرت در بارداری با هواپیما

عموما سفر با هواپیما تا هفته ۳۶ بارداری مانعی ندارد. برای مسافرت در دوران بارداری با هواپیما، بهتر است صندلی هایی که داخل راهرو و یا در قسمت بال هواپیما است را رزرو کنید. اگر زمان پروازتان طولانی است، باید هر ۲ ساعت یک بار کمی راه بروید و پاهای خود را ماساژ دهید. در هنگام نشستن نیز پاهای خود را تکان داده و ورزش های کششی انجام دهید. علاوه بر آن دقت کنید که کمربند در زیر شکم و بالای ران هایتان بسته شود.


مسافرت در بارداری با قطار

قطار از آنجایی که شرایط مناسبی برای استراحت و راحتی مادر فراهم می آورد، ایمن ترین وسیله برای سفر در بارداری است. البته اگر سابقه سقط جنین، فشار خون و دیابت بارداری داشتید، قبل از سفر با قطار، حتما باید از متخصص زنان و زایمان خود اجازه بگیرید.

نکاتی که هنگام مسافرت در دوران بارداری با قطار باید رعایت کنید، عبارت اند از اینکه از مکان های شلوغ دوری کنید، در حین سفر پیاده روی داشته باشید، واگنی نزدیک به سرویس بهداشتی انتخاب کنید، قطار درجه یکی را انتخاب کنید که تکان های کمتری داشته باشید.


تغذیه مناسب برای مسافرت در دوران بارداری


هنگام مسافرت در بارداری چه بخوریم؟

تغذیه در دوران بارداری اهمیت فراوانی دارد و این اهمیت در حین سفر دو چندان می شود. نوشیدن مایعات و به ویژه آب در حین سفر در بارداری بسیار مهم است؛ البته حتما آب های معدنی و تصفیه شده مصرف کنید.

تمیز بود مواد غذایی بسیار مهم است؛ پس سعی کنید غذا هایتان را خودتان -با دقت و تمیز- بپزید و از مصرف غذاهای رستوران های سر راهی، سزیجات و میوه های نشسته، یخ های فله ای دکه ها، شیر و لبنیات غیر پاستوریزه و محلی، اجتناب کنید.دیدگاه شما