مشکلات پوستی در بارداری + روش های پیشگیری و درمانی

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
شنبه، 17 اردیبهشت
24
مشکلات پوستی در بارداری + روش های پیشگیری و درمانی

مشکلات پوستی در بارداری به دلیل بروز تغییرات هورمونی بدن زنان باردار، بسیار شایع هستند. بعضی از تغییرات پوستی در بارداری، بعد از دوران بارداری بر طرف می شوند اما اثرات بعضی از آنها برای همیشه روی پوستتان خواهند ماند. در این وبلاگ از وبلاگ های دکتر مونا کوچک پور (متخصص زنان و زایمان در رشت) به بررسی شایع ترین مشکلات پوستی در بارداری و روش های جلوگیری و درمان آنها پرداخته ایم.


تغییر رنگ پوست در بارداری

تغییرات رنگ پوست، یکی از شایع ترین تغییرات پوستی در دوران بارداری است. اکثر این تغییرات در بخش هایی از پوست که رنگ متفاوتی دارند، مثل نواحی زیر بغل و وسط شکم از ناف به سمت پایین، بیشتر نمایان می شود. تغییرات رنگ پوست در بارداری، عموما سبب تیره شدن پوست می شود و دلیل آن افزایش ملانین، در اثر تغییرات هورمونی می باشد.

گاهی هم تغییر رنگ پوست در دوران بارداری، شامل بخش هایی، به صورت لکه های قهوه ای در صورت زنان می شود؛ برای جلوگیری از بروز این مشکل، سعی کنید کمتر در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرید.


خارش پوست در بارداری

خارش هم یکی از مشکلات پوستی در بارداری به حساب می آید؛ این خارش ممکن از همراه با ضایعات پوستی یا بدون هیچ ضایعه ای بروز کند. بروز خارش نیز مانند سایر تغییرات پوستی در بارداری، به دلیل تغییرات هورمونی در بدن مادر است. برای درمان خارش پوست در دوران بارداری، می توانید زیر نظر متخصص از پماد مناسب استفاده کنید. پیشنهاد می کنیم که پوستتان را با ناخن و محکم خارش نزنید؛ چراکه در این صورت علامت های آن برای همیشه روی پوستتان خواهد ماند.


توجه: اگر احساس خارش را به همراه تهوع، استفراغ، بی اشتهایی و خستگی، حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید؛ چراکه ممکن است به دلیل بیماری کلستاز باشد.ترک های پوستی در بارداری

ترک های پوستی در دوران بارداری، عموما در ناحیه شکم به دلیل کشیدگی زیاد پوست در آن بخش، نسبت به سایر بخش های بدن، بیشتر اتفاق می افتد. بروز این ترک ها در زنانی با شکم های بزرگ یا زنانی که چند قلو باردار هستند، بیشتر رخ می دهد. البته بانوانی هم ممکن است به دلیل خواصیت کشسانی پوستشان، اصلا این مشکلات پوستی در بارداری را تجربه نکنند.

به طور باید بگوییم که راه حل قطعی برای جلوگیری از ترک های پوستی در بارداری وجود ندارد، اما برای کاهش اثرات این مشکل، پیشنهاد می کنید که در دوران بارداری، مدام پوست خود را چرب نگه دارید تا از اثرات این مشکل در امان باشید.جوش و آکنه در بارداری

بروز جوش و آکنه از دیگر مشکلات پوستی در بارداری است که مادران باردار زیادی را دگیر می کند. اگر دچار جوش و آکنه در بارداری شدید، برای درمان آن، صورتتان را هر روز بشویید و اصلا به سراغ داروهای درمان جوش و آکنه نروید، مگر آنکه متخصص زنان و زایمان، دارویی را به شما پیشنهاد داده باشد؛ زیرا اکثر آنها برای جنین مضر هستند.

واریس در دوران بارداری

یکی دیگر از تغییرات پوستی در بارداری، بروز رگ های عنکبوتی (واریس) است. واریس همان خطوط سبز یا آبی است که در پا ها به صورت برجسته نمایان می شود. علت بروز واریس در دوران بارداری، افزایش حجم خون بدن در اثر رشد جنین و شکم مادر است؛ البته ژنتیک نیز در بروز آن تاثیر گذار است.

واریس مشکل خاصی را در بارداری به وجود نمی آورد اما با توجه به ظاهر آن، عموما برای مادران باردار ناخوشایند است. به منظور جلوگیری از بروز واریس در بارداری، به مدت طولانی در یک حالت ننشینید و سعی کنید، تحرک داشته باشید.


پیشنهاد مطالعه: ممنوعیت های بارداری که همه زنان باردار باید بدانند!


کلام پایانی

در بخش آخر وبلاگ تغییرات پوستی در بارداری، تاکید می کنیم که به هیچ عنوان برای درمان مشکلات پوستی در بارداری، به صورت خودسرانه از داروهای شیمیایی و حتی داروهای گیاهی استفاده نکنید. در صورت تمایل به مراجعه به مطب دکتر مونا کوچک پور برای جلوگیری و درمان مشکلات پوستی، می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت، اقدام فرمایید.
دیدگاه شما