زایمان زودرس چیست؟ + علائم هشدار دهنده زایمان زودرس

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
سه شنبه، 28 دی 1400
260
زایمان زودرس چیست؟ + علائم هشدار دهنده زایمان زودرس

امکان رخ دادن زایمان زودرس برای هر خانمی وجود دارد. زایمان زودرس به دلیل عواقبش و از آنجایی که یکی از اصلی ترین دلایل مرگ و میر در نوزادان است، موجب نگرانی بسیاری از مادران باردار می شود؛ از این رو دکتر کوچک پور متخصص زنان و زایمان و نازایی، با این مقاله تصمیم گرفته اند، اطلاعات و آگاهی مادران باردار را درباره زایمان زودرس و علائم زایمان زودرس و راه های پیشگیری از آن را بالا ببرد.

زایمان زودرس چیست؟

زایمان زودرس، زایمانی است که نوزاد زودتر از موعد مقرر به دنیا می آید. زایمان زودرس در بازه زمانی ۲۰ تا ۳۷ هفته بارداری، با انقباضات پی در پی رحم آغاز می شود و اتفاق می افتد و هرچقدر زودتر اتفاق بی افتد، عواقب خطرناک تری خواهد داشت. دلایل و عوامل تاثیرگذار در زایمان زودرس، متنوع است که در ادامه این مقاله از خانم دکتر مونا کوچک پور، به آنها خواهیم پرداخت! لازم است بگوییم که گاهی اوقات با مشاوره متخصص زنان و زایمان، امکان جلوگیری از زایمان زودرس وجود دارد.

انواع زایمان زودرس   

۱- زایمان زودرس بی اختیار که به دلایل مختلفی، قبل از ۳۷ هفته باعث متولد شدن نوزاد می شود.

۲- زایمان زودرس با تجویز پزشک که به دلیل وجود عوارضی، توسط دکتر زنان و زایمان، برای مادر تجویز می شود.

زایمان زودرس در اثر چه عواملی ایجاد می شود؟

 1. فشار خون بالا
  زایمان زودرس در اثر چه عواملی ایجاد می شود؟
 2. بارداری دوقلو یا چندقلو
 3. دیابت
 4. مصرف دخانیات
 5. استرس و اضطراب
 6. فعالیت های سنگین در بارداری
 7. رژیم غذایی نامناسب مادر
 8. عفونت شدید داخل رحم
 9. ​وراثت و سابقه خانوادگی
 10. پره اکلامپسی و بیماری های کلیوی
 11. ​افتادن یا ضربه به شکم و زیرشکم
 12. کمبود وزن یا اضافه وزن در بارداری
 13. بارداری قبل از ۱۷ و بعد از ۳۷ سالگی

زنان باردار چه غذاهایی نباید بخورند؟

علایم زایمان زودرس چیست؟

 • خون ریزی
 • کمر درد شدید
 • انقباضات مکرر رحم
 • گرفتگی عظلات شکم
 • نشت و پارگی کیسه آب
 • افزایش و تغییر ترشحات واژن
 • درد شدید در ناحیه شکم
 • درد و فشار در ناحیه لگن

راه های پیشگیری از زایمان زودرس

اکثر متخصصین زنان و زایمان، مثل خانم دکتر کوچک پور، معتقدند که بهترین راه پیشگیری از زایمان زودرس، افزایش آگاهی مادر درباره علائم آن است تا بتواند مانع زایمان زودرس شود. مثلا مادری که می داند مصرف دخانیات باعث زایمان زودرس می شود، با کنار گذاشتن دخانیات، خطرات زایمان زودرس را از خود و فرزندش دور خواهد کرد.

راه های پیشگیری از زایمان زودرس

علاوه بر آن مشاوره از متخصص زنان و زایمان، بسیار دارای اهمیت است، دکتر زنان با معاینه مادر، درصورت مشاهده علایم زایمان زودرس، با تجویز دارو، استراحت مطلق، رژیم غذایی و ... مانع وقوع آن خواهد شد. توجه داشته باشید که زمان مشاوره متخصص زنان فقط به دوران بارداری خلاصه نمی شود؛ در مشاوره قبل از بارداری، پزشک با تجویز آزمایش هایی مثل آزمایشات بررسی عملکرد تخمدان یا راهنمایی درباره اقدامات لازم برای قبل از بارداری و اقدام آن، می توانید خطرات را از شما و فرزندتان دور کند.

برای مشاوره های قبل و حین بارداری، می توانید از خانم دکتر کوچک پور کمک بگیرید. مطب دکتر مونا کوچک پور رشت است؛ درصورت تمایل می توانید با شماره تماس های موجود در سایت برای گرفتن نوبت اقدام کنید.

هزینه ویزیت متخصص زنان در رشت چقدر است؟

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات لازم درباره زایمان زودرس، عوامل و علائم زایمان زودرس را در اختیارتان بگذاریم؛ امیدواریم که برایتان مفید بوده باشد! در آخر پیشنهاد می کنیم که با آرامش دوران بارداری خود را طی کنید و با مشاوره توسط دکتر زنان خوب در رشت و یا سایر شهر ها، خطرات احتمالی را از خود و فرزندتان دور کنید. درصورت داشتن سوالی درباره زایمان زودرس و علایم آن، از بخش کامنت ها با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت، دکتر مونا کوچکپور پاسخگوی شما عزیزان باشند.دیدگاه شما