ممنوعیت های بارداری که همه زنان باردار باید بدانند!

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
چهارشنبه، 10 فروردین
199
ممنوعیت های بارداری که همه زنان باردار باید بدانند!

از قدیم به خانم های باردار میگفتند که بار شیشه دارند؛ یعنی چه؟! یعنی دوران حساسی را سپری می کنند و لازم است بیشتر از گذشته احتیاط کنند؛ چرا که در دوران بارداری، سلامت مادران به سلامت جنین، گره خورده است. باتوجه به این توضیحات، کاملا واضح است که مادران در بارداری باید سبک زندگی خود را تغییر دهند و مواردی را برای خود ممنوع کنند تا سلامت جنین شان، تضمین شود. در این وبلاگ از سایت دکتر مونا کوچک پور (متخصص زنان و زایمان در رشت) تصمیم گرفتیم به بررسی ممنوعیت های بارداری بپردازیم.


مصرف الکل ممنوع در بارداری

نوشیدن الکل جزو ممنوعیت های دوران بارداری است. متاسفانه الکل به راحتی از جفت رد می شود و روی جنین تاثیر منفی می گذارد. البته اینکه الکل چه تاثیری روی جنین می گذارد، به مقدار و تعداد دفعات مصرف الکل توسط مادر بستگی دارد. از جمله مشکلات حاصل از مصرف الکل در بارداری، می توان به ناهنجاری های جسمی، ناتوانی ذهنی، سندرم جنین الکلی و تشنج اشاره کرد.


مصرف دخانیات ممنوع در بارداری

دکتر مونا کوچک پور همواره به مراجعین خود تاکید می کنند که در دوران بارداری از مصرف سیگار و قلیان، اکیدا دوری کنند و تا جای امکان در معرض دود آنها قرار نگیرند. مصرف دخانیات در بارداری، مشکلات فراوانی مانند سقط جنین، کمبود وزن نوزاد در هنگام تولد، زایمان زودرس و سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را به بار می آورد.


وان آب گرم و سونای داغ ممنوع در بارداری


وان آب گرم و سونای داغ ممنوع در بارداری

استفاده از وان آب گرم، جکوزی و سونای داغ به دلیل بالا بردن دمای بدن، بسیار خطرناک است؛ پس برخلاف ذهنیت عموم مردم، به هیچ عنوان وان آب گرم را برای تسکین دردهایتان استفاده نکنید.


غذاهای ممنوع در دوران بارداری

  • جگر
  • تخم مرغ خام
  • ماهی با جیوه بالا
  • گوشت و ماهی خام

برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره غذاهای ممنوع در بارداری، پیشنهاد می کنیم، وبلاگ «زنان باردار چه غذاهایی نباید بخورند؟» را مطالعه فرمایید.


مصرف خودسرانه دارو ممنوع در باردار

مصرف داروهایی شیمیایی و حتی گیاهی که در ذهن تان بی خطر و معمولی هستند هم، جزو ممنوعیت های بارداری به حساب می آیند؛ چراکه می توانند تاثیر مخربی بر جنین بگذارند. حواستان باشد که بدون اطلاع متخصص زنان و زایمان، به هیچ عنوان دارویی در بارداری مصرف نکنید.


فعالیت بدنی شدید ممنوع در بارداری


فعالیت بدنی شدید ممنوع در بارداری

توصیه دکتر مونا کوچک پور به زنان باردار این است که تا حد امکان از فعالیت های بدنی شدید، اجتناب کنند. البته این بدان معنا نیست که خانم دکتر انجام ورزش برای زنان باردار را رد می کنند. انجام ورزش های مناسب در بارداری، فواید فراوانی دارد اما در مقابل ورزش های شدید، می تواند باعث جدایی زود هنگام جفت از دیواره رحم، زایمان زودرس و یا سقط جنین شود.


رنگ کردن مو ممنوع در دوران بارداری

متخصصین زنان و زایمان، رنگ کردن ریشه مو در دوران بارداری را ممنوع می دانند. درباره رنگ کردن ساقه مو هم گفته می شود که بعد ۳ ماه دوم و ۲ هفته آخر بارداری، به شرط آنکه رنگ، زمان کوتاهی روی موها بماند و این کار در محیط باز انجام شود، مشکلی نخواهد داشت. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم که برای حفظ سلامت خود و فرزندتان، جوانب احتیاط را رعایت کرده و از رنگ کردن موهایتان، بپرهیزید.


کلام پایانی

در این وبلاگ مهم ترین موارد لیست بلند بالای ممنوعیت های دوران بارداری را مطرح کردیم. حواستان باشد که موارد ذکر شده را رعایت کنید تا دوران بارداری تان به خوبی و خوشی سپری شود! در انتها اگر سوالی درباره ممنوعیت های بارداری دارید، می توانید از بخش نظرات با دکتر مونا کوچک پور در میان بگذارید.دیدگاه شما