ناگفته های زایمان طبیعی (از زبان بهترین دکتر زنان و زایمان در رشت)

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
یک شنبه، 08 اسفند 1400
143
ناگفته های زایمان طبیعی (از زبان بهترین دکتر زنان و زایمان در رشت)

عموما خانم های باردار بخاطر ترسی که از درد های زایمان طبیعی دارند، از انجام آن اجتناب می کنند. توجه داشته باشید که درباره موضوع مهمی مثل زایمان، نباید براساس احساسات و ترس ها تصمیم گیری کنید؛ بلکه نیاز است که حتما به طور دقیق درباره مزایا و معایب آن مطالعه کرده و سپس تصمیم نهایی را بگیرید! برای اینکه بتوانید با آگاهی کامل، بهترین تصمیم را بگیرید، خانم دکتر مونا کوچک پور (دکتر زنان و زایمان در رشت) تصمیم گرفتند این وبلاگ را برای شما عزیزان آماده کنند.

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی یکی از روش های به دنیا آوردن جنین است. بدن زنان و جنین به گونه ای آفریده شده که برای زایمان طبیعی مناسب است. به دلیل کم دردسر بودن این نوع زایمان و مزایایی که دارد، عموما دکتر زنان و زایمان به مادران پیشنهاد می دهند که با زایمان طبیعی فرزند خود را به دنیا بیاورند، مگر اینکه مادر یا جنین مشکلی داشته باشد.

همان طور که در ابتدای این مقاله گفتیم، مادران باردار اکثرا از دردهای زایمان طبیعی می ترسند اما باید بدانید که فواید زایمان طبیعی آنقدر زیاد است که ارزش تحمل آن درد های لحظه ای را دارد! جدای آن شما می توانید با مشورت های متخصص زنان و زایمان و انجام اصول خاصی، درد های زایمان طبیعی را تا حد زیادی کاهش دهید.

چگونه زایمان طبیعی بدون درد داشته باشیم؟

  • پیاده روی روزانه داشته باشید.
  • مراقب نرمال بودن فشار خون خود باشید.
  • ورزش های مخصوص زنان باردار را انجام دهید.
  • مواد غذایی پر پروتئین را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
  • مصرف نمک و مواد غذایی پر نشاسته را تا حد امکان کاهش دهید.

فواید زایمان طبیعی

در زایمان طبیعی، سیستم بدنی مادر دستکاری نمی شود و به همین دلیل فواید زایمان طبیعی برای مادر و فرزندش بسیار است. بخاطر تماسی که مادر و فرزند طی زایمان دارند، شیردهی بسیار برایشان آسان تر خواهد بود. جدای آن لازم است آگاه باشید که درست است زایمان طبیعی درد شدیدی دارد اما این درد ها تنها برای زمان زایمان است؛ بعد از به دنیا آوردن فرزندتان هیچ دردی نخواهید داشت و مجبور به بستری شدن در بیمارستان نیستید.

توجه کنید که به دلیل درد نداشتن مادر بعد از زایمان طبیعی، مسکنی هم برایش تجویز نمی شود تا در حین شیردهی سبب آسیب به نوزاد شود. از دیگر فواید زایمان طبیعی برای فرزند، می توان به این اشاره کرد که نوزاد روند رشد خود را به طور کامل طی می کند و از مشکلاتی که به سبب عدم رشد کامل به وجود می آید، در امان خواد بود. علاوه بر آن فشاری که حین زایمان طبیعی به قفسه سینه نوزاد وارد می شود، در خارج شدن مایعات موجود در ریه اش موثر است. با زایمان طبیعی خطر ابتلا به چاقی و آسم در نوزادان نیز کاهش پیدا می کند.

پیشنهاد مطالعه: علائم بارداری سالم

عوارض زایمان طبیعی

در همه زنان امکان دارد که زایمان -با هر روشی- سبب ایجاد عوارض شود. عموما عوارض زایمان طبیعی زیاد جدی نبوده و در دوره کوتاه مدتی بهبود می یابد. عوارض زایمان طبیعی احتمالا می تواند شامل آسیب به لگن، پارگی عجانی (بافت نرمی بین مقعد و فرج)، درد مداوم در فرج و عجام، پایین افتادگی لگن، پایین افتادگی بند ناف می باشد.

البته احتمال بروز برخی از این عوارض زایمان طبیعی، خیلی پایین است و برای هر مشکلی راه های جلوگیری وجود دارد! با مراجعه به بهترین دکتر زنان و زایمان در رشت یا شهر محل سکونت خودتان و انجام نکاتی که به شما خواهد گفت، می توانید به طور چشمگیری از بروز این عوارض جلوگیری کنید.

نشانه های زایمان طبیعی

نشانه های زایمان طبیعی

عموما متخصص زنان و زایمان محدوده زمانی که احتمالا زایمان خواهید کرد را برایتان مشخص می کند اما خب آن زمان دقیقی نیست. زمان دقیق زایمان طبیعی با بروز نشانه هایی مشخص می شود که در ادامه خدمت شما خواهیم گفت! نشانه های زایمان طبیعی به طور کلی عبارت اند از:

۱- پارگی کیسه آب

یکی از مهم ترین نشانه های زایمان طبیعی، پاره شدن کیسه آب و خارج شدن ترشحات و مایعاتی از ناحیه تناسلی مادر است. پارگی کیسه آب قبل از شروع زایمان، اتفاق می افتند.

۲- خروج ترشحات از رحم

ممکن است چند روزی قبل از بارداری، دهانه رحم باز شود و ترشحاتی صورتی رنگ، همراه با خون از بدن مادر باردار خارج شود.

۳- انقباضات رحمی

انقباضات رحمی هم یکی از نشانه های زایمان طبیعی است که در نزدیکی زمان زایمان، در مدت زمان کوتاه و به شکل منظم تکرار می شود.

۴- پایین آمدن برآمدگی شکم

پایین آمدن برآمدگی شکم از دیگر نشانه هایی است که با کاهش فشار به ریه های مادر، فشار بیشتری به مثانه مادر وارد می کند.

کلام آخر

در این وبلاگ از سایت بهترین دکتر زنان و زایمان در رشت سعی کردیم تمام نکاتی که درباره زایمان طبیعی باید بدانیم را به شما اطلاع دهیم! امیدواریم که این مقاله از مقالات دکتر مونا کوچ پور برایتان مفید بوده باشد. در صورت وجود سوالی درباره زایمان طبیعی حتما از بخش نظرات با ما درمیان بگذارید تا دکتر مونا کوچک پور (متخصص زنان و زایمان رشت) در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.دیدگاه شما