درد زیر شکم در اوایل بارداری نشانه چیست؟

زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
پنج شنبه، 23 تیر
123
درد زیر شکم در اوایل بارداری نشانه چیست؟

یکی از موارد شایعی که مادران باردار را -به ویژه در ابتدای دوره بارداری- نگران می کند، درد های زیر شکم است؛ این دردها گاهی کاملا طبیعی بوده و اما گاهی برایمان مانند اخطار می ماند! برای اینکه بتوانید از خود و جنین دلبندتان محافظت کنید، باید اطلاعتتان درباره درد زیر شکم در اوایل بارداری و عملکردتان حین بروزشان بالا ببرید! دکتر مونا کوچک پور (دکتر زنان و زایمان رشت) این وبلاگ را دقیقا برای همین منظور آماده کرده اند؛ پس حتما با دقت تا انتها همراه ما باشید.


درد زیر شکم را باید جدی گرفت؟

همان طور که در بخش قبل هم اشاره کردیم، درد زیر شکم در اوایل بارداری، گاهی طبیعی و گاهی غیر طبیعی است. در ادامه اصلی ترین دلایلی که می تواند سبب درد زیر شکم شما شود را شرح می دهیم اما قبل آن برای راحت تر شدن خیالتان بگوییم که از بین مادران بارداری که درد زیر شکم دارند، تنها ۳٪ شان دچار سقط جنین می شوند؛ پس بد به دلتان راه ندهید و با آرامش ادامه وبلاگ را بخوانید تا هم دانش تان بالا برود و هم بتوانید در شرایط خاص، عکس العمل درستی نشان دهید.


درد زیر شکم بارداری به دلیل بزرگ شدن رحم

به مرور با رشد جنین دلبندتان، کیسه آمنیوتیک (کیسه آب) و رحم تان هم برای نگهداری و محافظت از آن کوچولوی نازنازی، بزرگ می شود. با بزرگ تر شدن رحم از حد معمول، فشار بیشتری به همه اعضای بدن، به ویژه زیر شکم وارد می شود؛ پس درنتیجه دردهایی را احساس می کنید که احتمالا به مرور برایتان عادی می شود. این یکی از موارد کاملا طبیعی است که سبب بروز درد زیر شکم در دوران بارداری می شود.


درد زیر شکم را باید جدی گرفت؟


درد زیر شکم بارداری به دلیل کشیدگی رباط

در بخش جلویی رحم، دو رباط گرد وجود دارد؛ همین طور که رحم رشد می کند، این دو رباط هم کشیده و کشیده تر می شوند. این کشیدگی ها، اکثرا سبب درد زیر شکم سمت راست زنان باردار می شود! با اینکه فشرده شدن این رباط ها در تکان های ناگهانی، درد شدیدی دارد، این دردها کاملا طبیعی هستند و جای نگرانی وجود ندارد.


درد زیر شکم بارداری به دلیل سقط جنین

در ۱۳ هفته اول بارداری، احتمال سقط جنین بالاست؛ بنابراین پیشنهاد می کنیم که حتما به روش های جلوگیری از سقط جنین پایبند باشید. عموما همگی، نشانه سقط جنین را خونریزی شدید و دفع بافت جنینی می داند اما یکی دیگر از علائم آن، درد زیر شکم شدید زنان باردار است. این درد ها گاها در لحظات پایانی بارداری رخ می دهند؛ بنابراین تاکید می کنیم که درصورت شدید بودن دردتان، حتما هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا در صورت امکان، مانع سقط جنین شوند.


«درصورت بروز درد شدید زیر شکم، طولانی بودن فرایند درد و در کل چکاپ دوره بارداری، می توانید از طریق لینک زیر، نوبت خود را ثبت کنید و دکتر مونا کوچک پور کمک و راهنمایی بگیرید!»

نوبت دهی دکتر زنان رشت


برچسب

دیدگاه شما