واکسن آنفولانزا در زنان باردار | بهترین واکسن + عوارض

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
چهارشنبه، 15 دی 1400
175
واکسن آنفولانزا در زنان باردار | بهترین واکسن + عوارض

واکسن آنفولانزا در زنان باردار، برای جنین مشکلی به وجود نمی آورد! از آنجایی که احتمال بستری شدن زنان باردار، در بیمارستان، بخاطر آنفولانزا بالاست، به زنان باردار -به ویژه زنانی که نیمه دوم بارداریشان در فصول سرد سال است- پیشنهاد می شود که حتما از واکسن آنفولانزا استفاده کنند. در این مقاله از مقالات خانم دکتر کوچک پور، به بررسی دقیق دلایل، تاثیرات، عوارض و بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری، خواهیم پرداخت.

تزریق واکسن آنفولانزا در زنان باردار بی خطر است؟

تحقیقات انجام شده در مراکز معتبر جهانی، نشان داده است که تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری (حتی سه ماه اول)، برای مادر و جنین، بی خطر است.

البته لازم به ذکر است که بگوییم، واکسن آنفولانزا، ۱۰۰٪ مانع ابتلا به آنفولانزا در دوران بارداری نمی شود؛ بلکه تعداد دفعات احتمال مبتلا شدن به این ویروس را کاهش می دهد و از وخامت حال بیمار در زمان ابتلا به آنفولانزا، می کاهد.

واکسن آنفولانزا سبب سقط جنین می شود؟

استفاده از اسپری بینی واکسن آنفولانزا در زنان باردار بی خطر است؟

سقط جنین با تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری، باور غلطی است! تاکنون گزارشی مبنی بر سقط جنین در اثر واکسن آنفولانزا وجود نداشته است.

استفاده از اسپری بینی واکسن آنفولانزا در زنان باردار بی خطر است؟

استفاده از اسپری بینی واکسن آنفولانزا برای زنان باردار، به هیچ عنوان، توصیه نمی شود.

بهترین زمان تزریق واکسن آنفولانزا در زنان باردار

از جمله سوالاتی که اغلب از دکتر زنان پرسیده می شود، این است که «بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفولانزا در زنان باردار، کی است؟»

اغلب توصیه می شود، واکسن آنفولانزا برای زنان باردار در نیمه دوم شهریور تزریق شود تا ایمنی بدن مادر در فصل سرما تامین می شود. از نظر ماه های بارداری هم باید بگوییم که بهتر است در سه ماه دوم یا سوم تزریق شود.

توجه داشته باشید که موارد فوق شامل بهترین زمان های تزریق واکسن در زنان باردار است و مانعی برای تزریق واکسن در سایر ماه های بارداری وجود ندارد!

پیشنهاد مطالعه:  علائم بارداری سالم (نکاتی که باید بدانید!)

بهترین واکسن آنفولانزا برای زنان باردار

در این بخش از مقاله به ۲ ویژگی بهترین واکسن آنفولانزا اشاره می کنیم؛ توجه داشته باشید که واکسن هایتان حتما دارای این ویژگی ها باشند تا از خطرات

عوارض تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری

احتمالی، جلوگیری شود.

  1. واکسن برای سال جاری باشد.
  2. واکسن مورد تایید سازمان بهداشت باشد.​

عوارض تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری

واکسن آنفولانزا هم مانند همه واکسن ها، دارای عوارض جزیی است. در این قسمت به معرفی شایع ترین عوارض جانبی واکسن آنفولانزا می پردازیم؛ این عوارض در مدت زمان نسبتا کوتاهی (۱ یا ۲ روز بعد از تزریق) رفع خواهند شد.

  • قرمزی
  • تب (با شدت کم)
  • درد (در محل تزریق)
  • تورم (در محل تزریق)
  • سردرد
  • تهوع

سخن پایانی

باتوجه به مطالب این مقاله نتیجه گیری می کنیم که تزریق واکسن آنفولانزا در زنان باردار، به طور کلی مشکلی ایجاد نمی کند و مانع رشد جنین نخواهد شد! در این مقاله سعی کردیم به سوالاتتان درباره واکسن کرونا در زمان بارداری پاسخ دهیم؛ با هم اگر سوالی درباره تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری دارید، می توانید از بخش نظرات با خانم دکتر کوچک پور درمیان بگذارید.دیدگاه شما