درد کشاله ران در بارداری | علت + درمان

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
یک شنبه، 26 تیر
69
درد کشاله ران در بارداری | علت + درمان

اکثر مادران باردار، به ویژه در اواسط ۳ ماهه دوم بارداری که زمان شروع بزرگ شدن شکمشان است، دردهایی مثل تیر کشیدن کشاله ران را تجربه می کنند! عموما هم همگی مادران باردار توصیف یکسانی دارند؛ دردی شدید، مثل فرو رفتن یک شی تیز در یک یا دو طرف پایین شکم و نزدیک کشاله ران است. اگر شما الان درگیر چنین دردی هستید، پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان این وبلاگ را از دست ندهید؛ چون دکتر مونا کوچک پور (دکتر زنان و زایمان رشت) مطالب مفیدی برای کاهش و درمان درد کشاله ران در بارداری در این وبلاگ ذکر کرده اند.


علت دردهای کشاله ران در بارداری

با بزرگ شدن جنین، رحم هم شروع به رشد می کند و از درون لگن به سمت جلویی شکم، تغییر مکان می دهد؛ این تغییرات باعث کشیدگی رباط های گرد رحمی (یک جفت رباط که از طرفین رحم آغاز می شود، رحم را به دیواره های لگن متصل کرده و به داخل ران می کشد!) می شوند. کشیدگی رباط های گرد رحمی، دقیقا همان باعث و بانی درد کشاله ران و درد زیر شکم در بارداری هستند.


با وجود اینکه دردهای کشاله ران در بارداری، گاها خیلی دردناک می شوند اما باید بگوییم که نیازی به نگرانی نیست؛ چون این دردها جزو دردهای طبیعی دوران بارداری هستند.


درمان دردهای کشاله ران در بارداری

کاملا واضح است که طبق ریتم بارداری، شکم همه مادران کم کم رو به جلو می آید، همین باعث کشیدگی رباط های گرد رحمی و در نتیجه بروز درد کشاله ران مادر می شود؛ پس تاکید می کنیم که این یک ریتم کاملا طبیعی است و در نتیجه نمی توان مانع آن شد اما راهکارهایی وجود دارد که باعث تسکین و کاهش درد کشاله ران در بارداری می شود!

استراحت برای تسکین درد کشاله ران در بارداری

کار کردن و ایستادن بیش از حد در بارداری کاملا قدغن است؛ اینها به شدت در افزایش درد کشاله ران شما تاثیر گذار هستند. درصورتی به ناچار مدت زیادی ایستادید و مشغول بودید، پیشنهاد می کنیم که به سمت پهلوی چپ دراز بکشید و یک بالش در زیر زانو خود قرار دهید تا به مرور دردتان تسکین یابد.


گرما درمانی برای تسکین درد کشاله ران در بارداری

گرما درمانی از مواردی است که باعث آرامش عضلات شما می شود و دردهای کشاله ران را تا حد زیادی تسکین می دهد. به این منظور پیشنهاد می کنیم از حمام آب گرم، کمپرس گرم و یا حوله داغ استفاده کنید. درضمن درصورتی که پزشک زنان و زایمان تان تایید کرد، می توانید از ماساژ با روغن گرم هم برای کاهش درد کشاله ران تان، بهره ببرید.


تغذیه مناسب برای درد کشاله ران در بارداری


تغذیه مناسب برای تسکین درد کشاله ران در بارداری

رباط های گرد رحمی که گفتیم کشیدگی شان سبب بروز دردهای کشاله ران در بارداری می شود، از کلاژن ساخته شده اند. کلاژن به طور طبیعی و مداوم در بدن ساخته می شود اما شما می توانید با یک رژیم غذایی درست، به ساخته شدن و تنومندی آن کمک کنید و تا حدی دردهای کشیدگی اش را کاهش دهید. تاکید می کنیم که حتما در رژیم غذایی تان، مواد غذایی شامل موارد زیر را قرار دهید.

  1. روی
  2. آهــن
  3. منیزیم
  4. ویتامین C
  5. ویتامین B۶
  6. ویتامین B12


بستن شکم بند برای تسکین درد کشاله ران در بارداری

یکی از راه هایی که می توانید با آن فشار ناشی از اضافه وزن دوره بارداری را کاهش دهید، استفاده از شکم بند بارداری -به ویژه در زمان انجام فعالیت های فیزیکی و ایستادن طولانی مدت- است. انواع مختلفی از این دست تجهیزات پزشکی وجود دارد که می توانید با راهنمایی پزشک، یک مورد که متناسب با فرم بدنی است را انتخاب کنید.


«با اینکه گفتیم دردهای کشاله ران در بارداری جدی نیستند، اما اگر احساس کردید دردها غیرقابل کنترل شده و یا با علائم دیگری همراه است، حتما به یک متخصص مراجعه کنید. درصورت نیاز می توانید همین الان از طریق لینک زیر، نوبت خود را ثبت کرده و از دکتر مونا کوچک پور کمک و راهنمایی بگیرید!»

نوبت دهی دکتر زنان رشت


دیدگاه شما