تعیین جنسیت جنین (انواع روش ها + بهترین زمان)

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
دوشنبه، 02 اسفند 1400
112
تعیین جنسیت جنین (انواع روش ها + بهترین زمان)

به محض با خبر شدن از بارداری، پدر و مادر در تب و تاب اند که بدانند فرزندشان چه جنسیتی دارد؛ این هیجانات و کنجکاوی از گذشته های دور در مادران باردار و دور و اطرافیانشان، وجود داشته است. به طوری که گذشتگان سعی داشتند با روش های مختلفی مثل شکل شکم مادر، نحوه حرکت جنین، ویار های مادر و... متوجه جنسیت جنین شوند؛ البته که این روش ها دقیق و علمی نیستند. به مرور زمان و با پیشرفت علم، روش های مختلفی برای تعیین جنسیت جنین به وجود آمده است.

در این وبلاگ از سایت دکتر مونا کوچک پور متخصص زنان و زایمان در رشت به معرفی روش های تعیین جنسیت جنین و بهترین زمان تعیین جنسیت برای گرفتن دقیق ترین نتیجه، خواهیم پرداخت!


تعیین جنسیت با سونوگرافی

سونوگرافی یکی از معمول ترین روش های تعیین جنسیت به حساب می آید که توسط دکتر زنان و زایمان پیشنهاد انجام می شود؛ این روش هیچ خطری برای مادر و جنین ندارد. تعیین جنسیت با سونوگرافی ممکن است بخاطر حرکات و نحوه قرار گرفتن جنین، ناممکن شود.

بهترین زمان تعیین جنسیت با سونوگرافی

برای گرفتن نتیجه دقیق و درست، به گفته دکتر مونا کوچک پور (متخصص زنان و زایمان رشت) بهترین زمان تعیین جنیست با سونوگرافی، هفته ۱۵ تا ۱۶ بارداری است. البته با دستگاه های پیشرفته سونوگرافی، در دوره غربالگری ۳ ماه اول حاملگی، امکان تعیین جنسیت در هفته ۱۱ تا ۱۳ بارداری هم وجود دارد اما لازم است بدانید که نتیجه آن به اندازه نتیجه سونوگرافی در هفته ۱۵ تا ۱۶ قطعی و مطمین نیست.


بهترین زمان تعیین جنسیت


تعیین جنسیت با آزمایش خون

یکسری از آزمایش های خون، مثل CVS یا آمنیوسنتز وجود دارند که جنسیت جنین را مشخص می کنند. تقریبا می توان گفت که تعیین جنسیت با آزمایش خون ۱۰۰٪ قطعی و درست است! البته دلیل اصلی انجام این آزمایش ها تعیین جنسیت نیست؛ به طور معمول این آزمایش ها توسط دکتر زنان و زایمان برای مادرانی که خطر بالای حمل جنین با مشکل ژنتیکی را دارند، تجویز می شود.


بهترین زمان تعیین جنسیت با آزمایش خون

تعیین جنسیت جنین با آزمایش خون در هفته ۸ تا ۱۰ بارداری، از طریق بررسی ژنتیکی خون مادر، امکان پذیر است.


پیشنهاد مطالعه: مراقبت های دوران بارداری


تعیین جنسیت قبل از بارداری

روش هایی وجود دارد که با فعال کردن کروموزوم X احتمال دختر بود و با فعال کردن کروموزوم Y احتمال دختر بودن را قبل از بارداری بالا می برند اما خب نمی توانند این احتمال را به ۱۰۰ درصد برسانند. روش های تعیین جنسیت قبل از بارداری عبارت اند از تخمک گذاری، رژیم غذایی، تغییر دادن PH واژن و IVF.


نکته پایانی

در این وبلاگ سعی کردیم بهترین روش های تعیین جنسیت را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم! توجه داشته باشید که برای گرفتن نتیجه درست، انتخاب و مراجعه به بهترین دکتر زنان و زایمان در رشت یا شهر محل سکونت خودتان، بسیار مهم است.
درصورت تمایل به گرفتن مشاوره درباره تعیین جنسیت، قبل و حین بارداری، می توانید از شماره تماس های موجود در سایت اقدام فرمایید؛ مطب دکتر مونا کوچک پور واقع در رشت - گلسار است!
​​


دیدگاه شما