ورزش در بارداری | فواید + خطرات

زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
چهارشنبه، 25 اسفند 1400
106
ورزش در بارداری | فواید + خطرات

اکثر مادران باردار، بخاطر ترس از آسیب رسیدن به جنین شان، ورزش نمی کنند. ورزش برای زنان باردار مزایا زیادی دارد؛ بنابراین دوری کامل از آن اصلا کار درستی نیست! در واقع ورزش روزانه، نه تنها به شما و جنین تان آسیب نمی زند، بلکه گاهی از بروز مشکلاتی جلوگیری می کند؛ البته به شرط ها و شروط ها...

برای آشنایی با فواید ورزش در بارداری، ورزش ها مناسب و نا مناسب در آن دوره، تا انتها همراه این وبلاگ از سایت دکتر مونا کوچک پور(متخصص زنان و زایمان رشت) باشید.


اهمیت ورزش در بارداری

ورزش های دوران بارداری به رفع خیلی از مشکلات شایع این دوران کمک می کند. در واقع فواید ورزش در بارداری، هم برای مادر است و هم برای جنین. البته توجه داشته باشید که ورزش های دوران بارداری نباید به گونه ای باشند که مادر و جنین را تحت فشار و سختی قرار دهند. بلکه بهتر است مادران باردار، زیر نظر متخصص زنان و زایمان رشت یا سایر شهر ها، ورزش های مناسبی را انتخاب کرده و با ملایمت به انجام آنها بپردازند.


فواید ورزش های دوران بارداری برای مادر

ورزش های دوران بارداری، باعث کاهش کمر درد، درد لگن، یبوست و خستگی مادران باردار می شود و بدن را برای زایمان آماده می کند. بهبود احساس کسالت صبح گاهی، خلق و خو، وضعیت خواب و همچنین کاهش استرس و اضطراب هم از فواید ورزش های دوران بارداری برای مادر است. جدای همه این ها، ورزش با حفظ تعادل بدنی، باعث می شود که مادران بعد از زایمان سریع تر به وزن نرمال خود برسند.


فواید ورزش های دوران بارداری برای جنین

ورزش های دوران بارداری برای جنین، فواید قلبی - عروقی دارد. به بیان دیگر، ورزش تاثیرات مثبتی را روی دستگاه عصبی خودکار قلب جنین می گذارد.

علاوه بر تمام فواید ذکر شده، تحقیقات نشان می دهد که ورزش در جلوگیری از مشکلاتی مانند زایمان زودرس، افزایش بیش از حد وزن، دیابت بارداری، مشکلات فشار خون و وزن پایین نوزاد هنگام تولد، موثر است.


ورزش های مناسب دوران بارداری

ورزش های مناسب دوران بارداری

  1. شنا
  2. تنیس
  3. پلانک
  4. راکت بال
  5. پیاده روی
  6. کرل و لیفت
  7. دچرخه ثابت
  8. ایروبیک ملایم
  9. ردیف کردن بازو
  10. دستگاه های پله نوردی


توجه: تمامی ورزش های فوق را باید با مشورت و زیر نظر متخصص زنان و زایمان رشت یا شهر محل سکونت خودتان انجام دهید.
ورزش در بارداری برای چه کسانی مناسب نیست؟

هر چند که گفتیم ورزش های دوران بارداری مزایای زیادی دارند اما حقیقت این است که این ورزش ها برای همه مادران باردار مناسب نیست. ورزش های دوران بارداری برای مادرانی با مشکلاتی نظیر آسم، بیماری قلبی، دیابت، خونریزی، لکه بینی، جفت پایین، ضعف دهانه رحم و یا سابقه سقط جنین و زایمان زودرس، مناسب نیست.

کلام آخر متخصص زنان و زایمان رشت

به طور کلی ورزش در بارداری خطر ناک نیست اما اگر به شکل درستی انجام شود و فشار زیادی بر شما وارد نکند. اگر برنامه ورزشی مناسب و مطمئنی برای خودتان انتخاب نکردید، می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت یا بخش نظرات، از دکتر مونا کوچک پور راهنمایی بگیرید.


دیدگاه شما