بارداری خارج از رحم چیست؟ + راه های درمان آن

زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
جمعه، 01 بهمن 1400
174
بارداری خارج از رحم چیست؟ + راه های درمان آن

تا به حال اسم بارداری خارج از رحم به گوش تان خورده است؟ بارداری خارج از رحم، بارداری خطرناکی است که اگر به موقع تشخیص داده نشود و تدبیری برای درمان آن صورت نگیرد، میتواند باعث تهدید جان مادر شود! کاملا واضح است که تشخیص به موقع این نوع بارداری دارای اهمیت خیلی زیادی است؛ بنابراین دکتر کوچک پور متخصص زنان و زایمان و نازایی تصمیم گرفتند برای افزایش آگاهی بانوان، این مقاله را به بررسی بارداری خارج از رحم، علائم و روش های درمانی آن اختصاص دهند.

بارداری خارج از رحم چیست؟

اگر تخمک بارور شده در جایی غیر از رحم، مثل گردنه رحم، لوله های فالوپ (لوله رحم)، تخمدان، حفره شکم یا قسمت های دیگر اندام تناسلی زن جای بگیرد، بارداری خارج از رحم رخ می دهد. از آنجایی که عموما این نوع بارداری با جایگزینی تخمک در لوله فالوپ اتفاق می افتد، به آن بارداری لوله ای هم می گویند. بارداری خارج رحمی نمی تواند به شکل عادی پیش برود؛ یعنی در این نوع بارداری امکان رشد جنین وجود نخواهد داشت و اگر به موقع درمان نشود، سلامت شما را به خطر می اندازد.

دلایل رخ دادن بارداری خارج از رحم

به گفته خانم دکتر کوچک پور امکان رخ دادن بارداری خار از رحم، برای هرفردی با هرشرایطی وجود دارد اما مهم ترین دلایل بروز این نوع بارداری عبارتند از:

 • تجربه سقط جنین
 • جراحی لوله فالوپ
 • ​بیماری آندومتریوز
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • باداری با وجود IUD
 • بیماری های التهاب لگن
 • بارداری بعد از 35 سالگی
 • داشتن شرکای جنسی مختلف
 • غیر طبیعی بودن شکل لوله رحم
 • مصرف قرص های جلوگیری از بارداری حاوی پروژسترون

علائم بارداری خارج از رحم

برخی از بانوان در بارداری خارج از رحم علائم خاصی ندارند اما بعضی دیگر علائم معمول بارداری، مثل قطع پریود و یا حالت تهوع را دارند. در بارداری خارج از رحم اگر تست بارداری دهید، تست تان مثبت در می آید اما متاسفانه امکان پیش رفتن اوضاع، به شکل طبیعی وجود ندارد. با رشد تخمک جای گرفته در مکان نامناسب، علائم و نشانه ها بیشتر می شود. علائمی مانند:

 1. تهوع
 2. خستگی
 3. درد در شانه ها
 4. حساس شدن سینه ها
 5. لکه بینی یا خونریزی واژن
 6. تپش قلب، نبض ضعیف یا غش
 7. درد یا حساسیت در ناحیه شکم، لگن یا پهلو

علائم اورژانسی بارداری لوله ای

در بارداری لوله ای اگر تخمک به رشد خود ادامه دهد، ممکن است باعث پارگی لوله رحم شود و درنتیجه امکان دارد خونریزی شدیدی در ناحیه شکم شروع شود. نشانه های این اتفاق خطرناک، سبکی شدید، غش و شوک است.

تشخیص بارداری خارج از رحم

بهترین متخصص زنان و زایمان بعد از مشاهده علائم فوق، از طریق آزمایش خون (آزمایش گنادوتروپین جفت انسان) و سنوگرافی واژینال به بررسی دقیق پرداخته و درصورت بارداری خارج از رحم، آن را تشخیص خواهد داد.

روش های درمان بارداری خارج از رحم

در بارداری خارج از رحم به دلیل اینکه تخمک نمی تواند به رشد خود ادامه دهد، باید از بدن خارج شود تا از عوارض خطرناک آن جلوگیری شود. روش های متعددی برای خارج کردن تخمک و درمان بارداری خارج از رحم وجود دارد که دکتر زنان و زایمان باتوجه به شرایط بیمار یکی از روش ها را برای درمان انتخاب می کند. در ادامه به بررسی دقیق هریک از روش های درمان بارداری خارج از رحم می پردازیم!

دارو درمانی

درصورتی که بعد از تشخیص بارداری خارج از رحم، جنین نسبتا کوچک باشد و با وجود شرایطی مثل خفیف بودن علایم بارداری خارج از رحم، پاره نشدن لوله فالوپ، ضربان نداشتن جنین، عدم خونریزی و پایین بودن سطح هورمون ترشح شده از جفت در خون، عموما متخصص زنان و زایمان از دارو های متوتركسات (دارو های ضد سرطانی) برای درمان بیمار استفاده می کنند. مصرف متوترکسات، مانع رشد سلولی شده و درنتیجه به بارداری پایان می دهد. بعد از مصرف چنین داروهایی، عواضی مانند درد شکم، حالت تهوع و گرفتگی ماهیچه عادی است. در این مدت بهتر است فرد از از مصرف الکل، مسکن های غیر استروئیدی ضدالتهابی، مولتی ویتامین ها (مکمل هایی که فولیک اسید دارند)، فعالیت های سنگین، ورزش و رابطه جنسی خودداری کنید.

جراحی لاپاروسكوپی

اگر بخاطر وجود شرایطی مانند درد و خونریزی، امکان دارو درمانی وجود نداشته باشد و جنین به قدری کوچک باشد که متخصص زنان تشخیص دهد، به لوله الوپ آسیبی وارد نشده است، امکان خارج کردن جنین از طریق جراحی لاپاروسکوپی وجود دارد. در عمل لاپاروسکوپی، بعد از تزریق بی حسی موضعی، یک دوربین کوچک از برش باریکی در ناحیه ناف، برای دیدن داخل لگن بیمار، وارد بدن بیمار می شود. عمل لاپاروسکوپی نیاز به تجهیزات پیشرفته و پزشکی متخصص دارد تا بدون آسیب زدن به لوله رحم، به بارداری پایان دهد. به طور تقریبی، دوره نقاهت بعد از عمل لاپاراسکوپی، یک هفته است.

جراحی لاپاروتومی برای درمان بارداری خارج از رحم

جراحی لاپاروتومی (شکمی)

زمانی که در بارداری خارج از رحم، جنین به قدری رشد کرده باشد که لوله فالوپ آسیب بزند، تنها راهی که برای درمان بارداری خارج از رحم وجود دارد، جراحی لاپاروتومی است. در جراحی شکمی، بعد از بیهوشی، با شکافتن شکم مادر، جنین و بافتهای آسیب دیده دستگاه تناسلی مادر از بدن بیمار خارج می شود. حفظ لوله رحم و یا خارج کردن آن در این روش بستگی به شرایط مادر دارد. دوره ی نقاهت بعد از جراحی لاپاروتونی به طور میانگین 6 هقته است و وجود علائمی مثل شکم درد و نفخ، بعد از آن عادی است.

راه های پیشگیری از بارداری خارج از رحم

راهی قطعی برای پیشگیری از بارداری خارج از رحم وجود ندارد اما با رعایت نکاتی مثل محدود کردن شرکای جنسی، استفاده از محصولات مراقبت جنسی مثل کاندوم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مراقبتی، عدم مصرف دخانیات و سیگار و مراجعه دوره ای به متخصص زنان و زایمان، می توانید احتمال رخ دادن بارداری خارج از رحم را کاهش دهید.

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی همه جانبه بارداری خارج از رحم پرداختیم. امیدواریم که هیچ وقت شما عزیزان درگیر چنین بارداری نشوید اما درصورت وجود علائم ذکر شده در این مقاله، در اسرع وقت به یک متخصص زنان خوب مراجعه کنید تا به طور دقیق سلامت شما و جنین تان مورد بررسی قرار بگیرد. درصورت تمایل برای گرفتن مشاوره از خانم دکتر کوچکپور، درباره اقدامات قبل از بارداری، دوره بارداری و... می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت اقدام کنید؛ توجه داشته باشید که مطب دکتر مونا کوچک پور رشت است.دیدگاه شما