برای داشتن زایمان راحت چی بخوریم؟

زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
چهارشنبه، 12 مرداد
48
برای داشتن زایمان راحت چی بخوریم؟

همه میدانیم که تغذیه مادران باردار، برای رشد جنین و همین طور محافظت از خودشان، بسیار مهم است؛ اما نکته جذاب اینجاست که تغذیه مناسب، می تواند در کاهش درد زایمان طبیعی و در کل داشتن یک زایمان راحت هم موثر باشد. در این وبلاگ از سایت دکتر مونا کوچک پور (دکتر زنان و زایمان رشت) به بررسی نکات تغذیه ای که باعث داشتن زایمانی راحت برای شما عزیزان می شود، می پردازیم.


پروتئین برای کاهش درد زایمان طبیعی

پروتئین ها جزو موثر ترین منابع برای کاهش درد زایمان طبیعی هستند. علاوه بر آن در کل پروتئین برای رشد جنین هم بسیار واجب است؛ پس حتما مواد غذایی حاوی انواع پروتئین ها را در رژیم غذایی خود قرارد هید. ازجمله مواد غذایی شامل پروتئين، می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 1. پنیر
 2. خشکبار
 3. ماست یونانی
 4. کره بادام زمینی


کربوهیدرات برای زایمان طبیعی راحت

برای داشتن یک زایمان طبیعی راحت، لازم است که بدنتان، انرژی کافی برای درد و فشار حین زایمان را داشته باشد. حالا این انرژی چطوری باید تامین شود؟! خوردن خوراکی های کربوهیدرات و فیبر چاره این کار است. مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات (مثل مواردی که در زیر مثال زدیم) را حتما جدی بگیرید.

 1. جو
 2. ماکارونی
 3. برنج قهوه ای
 4. نان غنی شده


میوه برای کاهش درد زایمان طبیعی

میوه ها هم برای هضم شما مفید اند، هم برای رشد فرزند در راهتان لازم اند و هم قوت شما را برای زایمان طبیعی زیاد می کنند. میوه های تابستانی عموما فواید بیشتری برای مادران باردار دارند؛ بخاطر همین پیشنهاد می شود که حتی اگر بارداری شما در فصل تابستان نیست، میوه های فریز شده تابستانی را نوش جان کنید. دکتر مونا کوچک پور عموما مصرف میوه های زیر را با تاکید بیشتری به مادران باردار توصیه می کنند.

 1. موز
 2. انگور
 3. طالبی
 4. تمشک

پیشنهاد مطالعه:‌ زنان باردار چه غذاهایی را نباید بخورند؟

سوالات متداول درباره زایمان طبیعی

شب قبل از زایمان طبیعی چه بخوریم؟

هر چقدر که زمان تقریبی زایمان طبیعی تان نزدیک تر می شوید، باید غذاهای سبک تر که راحت هضم می شوند را بخورید! پیشنهاد دکتر کوچک پور برای شب قبل از زایمان، یک کاسه سوپ مرغ سبک و مقوی است.


چه مواقعی برای آسان شدن زایمان نباید چیزی بخوریم؟

زمانی که می خواهید سزارین انجام دهید، دو یا چند قلو بارداری اید و یا زمانی که نوزاد به شکل درستی در رحم قرار نگرفته است.


چه غذاهایی باعث تسریع زایمان طبیعی میشود؟

خوردن آناناس، روغن کرچک، سیر، ریحان، دمنوش زیره و غذاهای تند، باعث تسریع زایمان طبیعی می شود.


دیدگاه شما