جلوگیری از بارداری (معرفی بهترین روش ها)

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
چهارشنبه، 17 فروردین
48
جلوگیری از بارداری (معرفی بهترین روش ها)

هر شخصی، بنا به دلایل مختلفی، امکان دارد در بازه زمانی خاصی، قصد بارداری نداشته باشد؛ برای این افراد به منظور جلوگیری از بارداری، روش های زیادی وجود دارد. البته میزان تاثیر روش های مختلف در جلوگیری از بارداری، به نوع و زمان استفاده از آن هم بستگی دارد. دکتر مونا کوچک پور (متخصص زنان در رشت) در این وبلاگ، به معرفی بهترین روش های پیشگیری از بارداری و نحوه استفاده صحیح از آن، پرداخته اند.


بهترین روش های جلوگیری از بارداری

در ادامه لیستی از بهترین روش ها برای پیشگیری از بارداری که اکثرا نتیجه مطلوبی برای زنان داشتند را برایتان قرار خواهیم داد اما قبلش باید نکاتی را خدمت تان بگوییم. عزیزان حواستان باشد که بهترین روش برای جلوگیری از بارداری، برای هر شخصی متفاوت است و شما باید قبل از انتخاب به نکاتی نظیر سن، وضعیت سلامتی، دفعات برقراری رابطه جنسی، تمایل داشتن فرزند در بلند مدت، ایمنی و کارایی روش هم فکر کنید. پیشنهاد می دهیم برای گرفتن بهترین نتیجه و همچنین حفظ سلامت و آرامش خودتان، برای انتخاب روش مناسب جلوگیری از بارداری، به یک متخصص زنان مراجعه کنید.


روش های غیر هورمونی جلوگیری از بارداری

به طور کلی روش های پیشگیری از بارداری به ۲ دسته کلی روش های هورمونی و روش های غیر هورمونی تقسیم می شوند. در این بخش به بررسی بهترین روش های غیر هورمونی جلوگیری از بارداری می پردازیم؛ همراه ما باشید.


کاندوم برای پیشگیری از بارداری

کاندوم یکی از شایع ترین ابزار های جلوگیری از بارداری است که به صورت دو نوع زنان و مردانه در بازار موجود است. با توجه به اینکه کاندوم با وجود هزینه پایین، علاوه بر پیشگیری از حاملگی، باعث جلوگیری از بیماری های جنسی هم می شود، جزو بهترین روش های جلوگیری از بارداری به حساب می آید. کاندوم های مردانه ۸۲٪ و کاندوم زنانه ۷۹٪ باعث جلوگیری از بارداری می شود.


کاندوم برای پیشگیری از بارداری

آ یو دی برای جلوگیری از بارداری

از نظر متخصص زنان، آ یو دی مسی موثرترین روش جلوگیری از بارداری طولانی مدت است. AUD مسی با آزاد کردن یون های مس در رحم، از لقاح جلوگیری می کند و تا ۱۰ سال قابل استفاده است. علاوه بر آ یو دی مسی، آ یو دی پروژسترونی هم وجود دارد که جزو روش های هورمونی جلوگیری از بارداری حساب می شود. البته AUD پروژسترونی مدت زمان کمتری از نوع مسی قابل استفاده است با این حال اگر در فکر روشی طولانی مدت برای جلوگیری از بارداری هستید، این روش هم به شما پیشنهاد می شود. آی یو دی ها تا ۹۸٪ از بارداری جلوگیری می کنند.

برای کسب اطلاعات دقیق تر درباره انواع AUD و مزایا و معایب آن، پیشنهاد می کنیم وبلاگ آ یو دی را مطالعه کنید.


دیافراگم برای پیشگیری از بارداری

دیافراگم یکی از ابزار های جلوگیری از حاملگی است؛ این وسیله نیم دایره ای، داخل مهبل و بالای رحم قرار می گیرد. دیافراگم را به مدت ۲۴ ساعت می توانید داخل واژن خود نگه دارید اما بعد از نزدیکی، حتما باید حداکثر تا ۶ ساعت بعد آن را از واژن خارج کنید. دیافراگم به تنهایی تا ۸۳٪ و همراه با اسپرم کش (مواد شیمیایی در قالب فوم، ژل یا کرم که به منظور جلوگیری از بارداری استفاده می شوند.) تا ۹۰٪ باعث جلوگیری از بارداری می شود.


روش های هورمونی جلوگیری از بارداری

در این بخش می خواهیم به معرفی بهترین روش های هورمونی جلوگیری از بارداری بپردازیم. روش های هورمونی عموما عارضه ای ندارند و اکثرا به خانم های جوان بدون سابقه بیماری خاص پیشنهاد می شوند.


قرص های ضد بارداری برای پیشگیری

قرص های ضد بارداری با ایجاد تغییراتی در هورمون بانوان، باعث جلوگیری از بارداری می شوند و شامل ۳ دسته هستند. دسته اول قرص های ترکیبی اند که شامل هم هورمون های استروژن و هم شامل پروژسترون است. دسته دوم قرص های پروژسترون و دسته سوم قرص های اورژانسی هستند که باید بلافاصله بعد از رابطه جنسی و یا در حین آن مصرف شود.


روش های هورمونی جلوگیری از بارداری


آمپول ضد بارداری برای جلوگیری

آمپول دپو (DMPA) از دیگر روش های مناسب برای جلوگیری از بارداری است که تزریق آن هر ۳ ماه یک بار باید انجام شود. این آمپول جزو روش هایی است که تاثیر طولانی مدت دارد و میزان اثر گذاری آمپول ضد بارداری ۹۴٪ است.


آدرس مطب دکتر مونا کوچک پوررشت - گلسار - خيابان ٩١ (جنوبی) - كوچه پمپ بنزين گلسار - پلاک  ٩

ساعات ويزيت در مطب: همه روزه به جز پنجشنبه و جمعه

شماره مطب: 01332116307

واتساپ: 09388528373دیدگاه شما