یبوست در بارداری {راه های پیشگیری + درمان}

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
پنج شنبه، 25 فروردین
44
یبوست در بارداری {راه های پیشگیری + درمان}

یکی از شایع ترین مشکلات دوران بارداری، یبوست است که مادران باردار می توانند با انجام یک سری از نکات، تا حد مطلوبی از یبوست در بارداری جلوگیری کنند. دکتر کوچک پور (متخصص زنان و زایمان در رشت) تصمیم گرفتند که این وبلاگ را برای افزایش آگاهی مادران باردار عزیز، درباره یبوست در دوران بارداری، علائم، راه های پیشگیری و درمان آن آماده کنند.


عوارض یبوست در دوران بارداری

از مهم ترین دلایل بروز یبوست در دوران بارداری، تغییرات هورمونی، کاهش تحرک و فشاری است که بخاطر جنین بر روده و لگن مادر وارد می شود. یبوست در دوران بارداری، مشکلات جسمی و روحی را برای مادر به وجود می آورد. بسیاری از مادران باردار گترس این را دارند که زور زدن ناشی از یبوست، باعث سقط جنین شود که این فکر درستی نیست. البته این موضوع بدان معنا نیست که نیاز نباشد شما به روش های پیشگیری و درمان یبوست بارداری، اهمیت دهید؛ پس حتما تا انتها همراه ما باشید.


علائم یبوست در بارداری

  • مدفوع سفت
  • درد در هنگام دفع مدفوع
  • ایجاد نفخ پس از اجابت مزاج
  • خونریزی از مقعد
  • کاهش تعداد دفعات دفع مدفوع
  • ​درد در ناحیه شکم و روده ها

راه های پیشگیری از یبوست در بارداری

به دلیل شایع بودن یبوست در دوران بارداری، دکتر کوچک پور همیشه تاکید می کنند که قبل از ابتلا، از یبوست بارداری پیشگیری کنید. حالا چگونه؟! در ادامه خدمت شما خواهیم گفت. بهترین روش های پیشگیری از یبوست در بارداری عبارت اند از نوشیدن مایعات کافی، رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات، مصرف مکمل آهن (زیر نظر متخصص زنان و زایمان) و همچنین انجام حرکات ورزشی و تحرک کافی است. علاوه بر آن بهتر است که تعداد وعده های غذایی خود را زیاد و مقدار آن را کم کنید.


پیشگیری از یبوست در دوران بارداری


با توجه به توضیحاتی که دادیم کاملا واضح است که مواد غذایی شما تاثیر زیادی بر ابتلا و پیشگیری از یبوست در دوران بارداری دارد؛ بنابراین باید به تغذیه خود خیلی اهمیت دهید و از مصرف بیش از حد موادی که حاوی نگه دارنده هستند، بپرهیزید. قطعا خالی از لطف نیست که وبلاگ «زنان باردار چه غذا هایی باید بخورند؟» را بخوانید.


روش های درمان یبوست در بارداری

تمام مواردی که در بخش راه های پیشگیری از یبوست در بارداری گفتیم، در صورت ابتلا به یبوست خفیف، می تواند موثر باشد اما درصورت وجود درد های شد و طولانی شدن دوره یبوست حتما باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. از نظر دکتر کوچک پور، برای درمان قطعی یبوست در دوران بارداری، ابتدا باید علت آن تشخیص داده شود. سپس در صورت کار ساز نبودن روش های طبیعی، درمان دارویی -زیر نظر متخصص زنان و زایمان- شروع شود.


سوالات متداول درباره یبوست در دوران بارداری

یبوست در دوران بارداری باعث سقط جنین میشود؟

به طور کلی یبوست باعث سقط جنین نمی شود.

درسته که ورزش باعث کاهش یبوست زنان باردار میشه؟

ورزش های مناسب دوران بارداری می تواند تا حد مطلوبی، باعث کاهش یبوست شود. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، بهتر است وبلاگ «ورزش در بارداری | فواید + خطرات» را مطالعه فرمایید.

برای یبوست حاملگی، نیاز است که به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنیم؟

برای درمان یبوست بارداری، در ابتدا دلیل آن بررسی و مشخص شود؛ بنابراین نیاز است که متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.دیدگاه شما