همه چیز درباره کولپوسکوپی

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
شنبه، 24 اردیبهشت
15
همه چیز درباره کولپوسکوپی

در صورت وجود علائم مشکوک به سرطان دهانه رحم، بعد از تست پاپ اسمیر، معمولا متخصص زنان، کولپوسکوپی را پیشنهاد می کند. کولپوسکوپی به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک انجام می شود. در طی این فرایند، متخصص زنان با دستگاه و میکروسکوپ مخصوص، دهانه رحم را بررسی می کرده و از نواحی مشکوک به سرطان رحم، بیوپسی تهیه می کند. بعد از آن با توجه به نتایج پاتولوژی، پلن درمانی مناسبی را تجویز می کند. در این وبلاگ از سری وبلاگ های دکتر مونا کوچک پور (متخصص زنان در رشت) می خواهیم به طور کامل، روش تشخصی کولپوسکوپی را بررسی کنیم!


کولپوسکوپی چه زمانی پیشنهاد می شود؟

کولپوسکوپی بعد از مشاهده هرگونه علائم مشکوک به سرطان دهانه رحم، توسط متخصص زنان پیشنهاد می شود. علائمی نظیر نتایج پاپ اسمیر غیر طبیعی، زخم یا ترشحات غیرطبیعی واژن، زخم مزمن دهانه رحم، ظاهر دهانه رحم غیر طبیعی، زگیل تناسلی و...کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

کولپوسکوپی به این صورت انجام می شود که متخصص زنان، داخل واژن را با چشمی های دستگاه کولپوسکوپ بررسی می کند و در صورت مشاهده سلول های غیرطبیعی، آنها را رنگ آمیزی می کند. با رنگ آمیزی، نمونه برداری از نواحی مشکوک، راحت تر می شود. بعد از بررسی نتیجه آزمایش نمونه های گرفته شده، متخصص زنان، پلن درمانی مناسب را انتخاب خواهد کرد که این پلن درمانی می تواند از خروج ضایعه مشکوک تا خروج رحم، بسته به شدن ضایعه، متفاوت باشد.


چگونه برای تست کولپوسکوپی آماده شویم؟

  • در دوره پریود خود نباشید.
  • مثانه و روده خود را قبل از آزمایش خالی کنید.
  • به مدت ۴۸ ساعت از مصر پماد های واژینال خودداری کنید.
  • ۴۸ ساعت قبل از کولپوسکوپی، از دوش واژینال استفاده نکنید.
  • ۲۴ تا ۲۸ ساعت قبل از کولپوسکوپی، رابطه جنسی نداشته باشید.
  • بارداری یا مصرف داروهای خاص خود را به متخصص زنان اطلاع دهید.


بهترین متخصص زنان برای کولپوسکوپی در رشت

کولپوسکوپی نسبت به سایر روش های تشخیصی، پیچیده تر است و جواب قطعی تری دارد؛ بنابراین انجام کولپوسکوپی، مهارت بالا یک متخصص را نیازمند است. پس شما برای انجام کولپوسکوپی باید پزشکی را انتخاب کنید که تخصص و تجربه کافی در زمینه انجام تست کولپوسکوپی را داشته باشد. علاوه بر آن دارا بودن مطب پزشک مربوطه از دستگاه های بروز و مناسب انجام کولپوسکوپی بسیار اهمیت دارد. دکتر مونا کوچک پور بهترین متخصص زنان در رشت هستند که سالها در زمینه های مختلف از جمله انجام تست کولپوسکوپی، به بانوان خدمت می رسانند؛ لازم به ذکر است که اشاره کنیم مطب دکتر کوچک پور، مجهز به بهترین و پیشرفته ترین دستگاه های روز دنیا است.


ویزیت دکتر زنان


سوالات متداول درباره تست کولپوسکوپی

امکان انجام کولپوسکوپی در بارداری وجود دارد؟

کولپوسکوپی یک تست ایمن است که انجام آن در بارداری مانعی ندارد؛البته بسته به شرایط بارداری شما، پزشک می تواند انجام تست کولپوسکوپی را منع کند.

​کولپوسکوپی چه عوارضی دارد؟

تست کولپوسکوپی عوارض خاصی ندارد؛ بعضی از بانوان بعد از انجام آن دچار لکه بینی می شوند که بعد از مدت کوتاه قطع خواهد شد.

کولپوسکوپی درد دارد؟

آزمایش کولپوسکوپی نهایتا ۱۰ الی و ۲۰ دقیقه زمان می برد و درد خاصی ندارد.دیدگاه شما