آ يو دی

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
جمعه، 02 مهر 1400
328
آ يو دی

آ يو دی يک وسيله ساخته شده از پلاستيک قابل ارتجاع است که طولانی مدت، باعث جلوگیری از بارداری می شود! با AUD احتمال بارداری به کمتر از یک درصد می رسد. با بیان همین نکات کوچک قطعا سوالات زیادی درباره نحوه استفاده از آ یو دی، محدودیت ها، مزایا، معایب و... در ذهن تان ایجاد شده است. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید؛ چراکه دکتر مونا کوچک پور متخصص زنان و زایمان و نازایی ، این مقاله را به بررسی همه جانبه آ یو دی اختصاص داده اند تا جواب تمام سوالاتتان را پیدا کنید.


آ یو دی چیست؟

همانطور که گفتیم آ یو دی وسیله T شكل كوچک برای جلوگیری از بارداری است که احتمال بارداری را به کمتر از ۱٪ می رساند. AUD از طريق واژن و سرويكس يا دهانه رحم، توسط متخصص زنان و زایمان، داخل رحم گذاشته می شود. البته در ابتدا پزشک باید مطمئن شود که شما باردار و یا مبتلا به عفونت های واژن نیستید؛ بدین منظور عموما پزشک بعد از انجام تست پاپ اسمیر، اقدام به گذاشتن AUD می کند. آ یو دی جزو بهترین روش های جلوگیری از بارداری می آید که به فرد بعد از مدت مشخصی، مجدد امکان بارداری می دهد.


انواع AUD

دو نوع آ يو دی وجود دارد كه يک نوع مسی و يک نوع پروژسترونی (هورمونی) می باشد! آ یو دی مسی با آزاد کردن یون های مس، از لقاح تخمک و اسپرم در رحم جلوگیری می کند؛ این نوع AUD تا ۱۰ سال قابل استفاده است. آ یو دی پروژسترونی که به آن آ یو دی هورمونی هم می گویند، هورمون پروژسترون مصنوعی (پروژستین) تولید می کند که با ایجاد تغییراتی در رحم، مانع ورود اسپرم به دهانه رحم می شود؛ این نوع آ یو دی ۳ تا ۶ سال قابل استفاده است.


مزایا استفاده از آ یو دی

مزایا آ یو دی
  1. عدم تاثیر در شیردهی
  2. ​عدم نیاز به یادآوری روزانه
  3. ​عدم تداخل با تماس جنسی
  4. اثر بخشی بالا و طولانی مدت
  5. قابلیت برگشت باروری بلافاصله پس از خروج


معایب استفاده از آ یو دی

  1. لزوم معاینه دورهای
  2. لزوم كارگذاری و خروج توسط متخصص زنان
  3. امکان رخ دادن بارداری خارج از رحم (کمتر ۱٪ امکان رخ دادن این اتفاق وجود دارد)
  4. ​امکان خروج خود به خودی آی یو دی (کمتر ۱٪ امکان رخ دادن این اتفاق وجود دارد)


سوالات متداول درباره AUD

آيا AUD حين رابطه جنسی احساس می شود؟

خير، ممكن است نخ آ يو دی حين رابطه احساس شود كه معمولا آزار دهنده نمی باشد و در صورت تمايل توسط متخصص زنان می تواند كوتاه تر شود.

گذاشتن آیودی درد دارد؟

در افراد مختلف فرق می کند؛ برخی بعد از گذاشتن آ یو دی درد خفیفی دارند اما برخی دردشان شدید است که البته بعد از ۲۰ دقیقه به دردهای پریودی شبیه می شود.

آ یو دی میل جنسی را کم می کند؟

برخلاف تصور عموم مردم، آ یو دی به هیچ عنوان باعث کاهش میل جنسی نمی شود.


کلام پایانی

به انتهای مقاله آ یو دی رسیدیم، به عنوان نکته پایانی باید بگوییم که كارگذاری و خروج AUD حتما باید توسط بهترین متخصص زنان و زایمان در رشت و یا شهر محل سکونت شما انجام شود تا مشکلی به وجود نیاید. درصورت تمایل برای مشاوره و کارگذاری آ یو دی توسط دکتر مونا کوچک پور، می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت، اقدام به گرفتن نوبت کنید. مطب دکتر کوچک پور، واقع در رشت - گلسار است!دیدگاه شما