زمان مصرف مكمل های بارداری

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
چهارشنبه، 31 شهریور 1400
289
زمان مصرف مكمل های بارداری

طبق گفته متخصصین زنان و زایمان، زنان باردار، شیرده و زنانی که تصمیم به بارداری دارند، باید مکمل های دارویی مصرف کنند تا بتوانند از فرزندشان بی خوبی محافظت کنند! مصرف مکمل ها، از جمله مصرف مکمل های بارداری، بسیار حائز اهمیت است؛ به همین دلیل دکتر مونا کوچک پور (متخصص زنان و زایمان در رشت) تصمیم گرفتند که این وبلاگ را به بررسی بهترین زمان مصرف مکمل های بارداری اختصاص دهند.

اهمیت مصرف مکمل های بارداری

در دوران بارداری، جنین مواد معدنی و پروتئین هایی که برای رشد نیاز دارد را از بدن مادر می گیرد. اگر مکمل های بدن مادر به قدر کافی نباشد، رشد و سلامت جنین به مشکل بر می خورد. علاوه بر آن بدن مادر هم ضعیف خواهد شد و درنتیجه احتمال ابتلا او به بیماری های ویروسی افزایش پیدا می کنید. با توجه به موارد ذکر شده می توانیم متوجه اهمیت مصرف مکمل های بارداری بشویم!​

در ادامه وبلاگ به بررسی بهترین زمان مصرف مکمل های مورد نیاز در بارداری، از نظر دکتر مونا کوچک پور متخصص زنان و زایمان رشت، خواهیم پرداخت.

زمان مصرف ویتامین های محلول در آب

بهترین زمان مصرف ويتامين های محلول در آب با معده خالی است؛ چراکه در آن زمان جذب بالاتری دارند! انواع ویتامین های محلول در آب عبارت اند از ویتامین C، B12، B6 و اسید فولید است که در ادامه به بررسی اهمیت مصرف هرکدام از آنها در بارداری می پردازیم.

مصرف ویتامین های B در بارداری

در بین ویتامین های گروه B، ویتامین B12 در تولید گولبول قرمز و سلول های مغزی جنین نقش دارد. ویتامین B6 هم در تقویت سیستم ایمنی نوزاد و هم در کاهش حالت تهوع مادر، نقش دارد.

مصرف مکمل اسید فولیک در بارداری

مصرف اسید فولیک در بارداری، خطر ابتلا به نقص لوله عصبی در جنین را کاهش می دهد. لوله های عصبی، ساختارهایی هستند که در نهایت ستون فقرات و مغز جنین را تشکیل می دهد.

مصرف ویتامین C در بارداری

ویتامین سی از دیگر ویتامین هایی است که اکثرا توسط دکتر زنان و زایمان، برای مادران باردار تجویز می شود. ویتامین C دو نقش اساسی دارد؛ هم باعث ساخت کلاژن می شود و هم باعث متابولیزه شدن فولات و آهن می شود.

پیشنهاد مطالعه: علائم بارداری سالم

زمان مصرف ویتامین های محلول در چربی

به گفته دکتر مونا کوچک پور، ویتامین های محلول در چربی با غذاهای حاوی چربی، جذب بالاتری دارند و بهتر است همراه غذا مصرف شوند. ویتامین های k ،D ،A ،E جزو ویتامین های محلول در چربی ای هستند که مصرف آن در بارداری لازم است؛ چرایی آن را در بخش های بعدی مقاله زمان مصرف مکمل ها بررسی خواهیم کرد.

مصرف ویتامین A در بارداری

مصرف ویتامین A بسیار حائز اهمیت است! ویتامین آ علاوه بر اینکه سبب رشد سلول ها و بینایی می شود، در رشد بسیاری از ارگان های حیاتی نقش دارد.

مصرف ویتامین D در بارداری

ویتامین D برای رشد استخوان ها جنین و همچنین داشتن چشم ها و پوست سالم، لازم است.

مصرف مکمل های بارداری

زمان مصرف مولتی ویتامین ها و مولتی پریناتال ها

مولتی ويتامين ها و مولتی پرناتال ها، چون هم ويتامين های محلول در آب و هم ويتامين های محلول در چربي دارند، بهتر است با اسنک يا غذا مصرف شوند تا از جذب ويتامين های محلول در چربی اطمينان پيدا كنيم.

زمان مصرف مکمل آهن و کلسیم

جذب آهن با ویتامین C افزایش پیدا می کند؛ به همین دلیل خانم دکتر مونا کوچکپور، همیشه به مراجعین خود پیشنهاد می کنند که آهن را ویتامین سی مصرف کنند.

كلسيم كربنات با مصرف غذا جذب بالاتری دارد و كلسيم سيترات با يا بدون غذا می تواند مصرف شود. پس لازم است که به برچسب و نوع كلسيم مصرفی تان دقت كنيد


مهم: كلسيم با آهن و مولتی ويتامين به علت كاهش سطح جذب آنها نبايد مصرف شود.

مهم: مصرف همزمان كلسيم و آهن نيز باعث كاهش جذب آهن ميگردد؛ بنابراین مصرف غذاهای حاوی كلسيم فراوان با آهن توصيه نمی شود.

کلام پایانی

دکتر مونا کوچک پور

ممنون که تا انتهای وبلاگ همراه ما بودید. به عنوان نکته پایانی باید تاکید کنیم که مکمل های بارداری را حتما باید زیر نظر بهترین دکتر زنان و زایمان رشت یا شهر محل سکونت خود مراجعه کنید! درصورت وجود سوال یا ابهامی درباره زمان مصرف مکمل ها می توانید از بخش نظرات به اشتراک بگذارید تا دکتر مونا کوچکپور در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشند.دیدگاه شما