بهترین سن بارداری | خطرات بارداری در سن بالا

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
دوشنبه، 11 بهمن 1400
109
بهترین سن بارداری | خطرات بارداری در سن بالا

با توجه به اینکه امروزه سن ازدواج به دلایل مختلفی رو به افزایش است، سن بارداری هم به همان نسبت بالا می رود؛ بدین ترتیب عموما خانواده ها برای فرزندآوری به معظلاتی برمی خورند. متاسفانه افزایش سن هم در زنان و هم در مردان، روی قدرت بارداریشان تاثیر منفی می گذارد. احتمالا الان سوالاتی نظیر «بهترین سن بارداری کدام است؟» ، «تا چه سنی امکان بارداری وجود دارد؟» و یا «خطرات بارداری در سن بالا چیست؟» در ذهنتان شکل گرفته است؛ پس پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله از مقالات دکتر مونا کوچک پور متخصص زنان و زایمان و نازایی همراه ما باشید تا جواب تمام سوالاتتان را بگیرید.

تاثیر سن در بارداری

به طور کلی گفته می شود که زنان از دوران بلوغ تا یائسگی و مردان تا دهه های پایانی عمرشان، امکان بارداری دارند. اما با بررسی های دقیق تر به گفته بهترین متخصص زنان و زایمان، مشخص شد که امکان بارداری در دهه های مختلف زندگی مردان و زنان متفاوت است و درواقع بارداری در دهه های متخلف دارای مزایا و معایب متفاوتی است که درادامه این مسائل را به طور کامل، مورد بررسی قرار خواهیم داد. به گفته دکتر کوچک پور (دکتر زنان در رشت)، بهترین سن بارداری، دهه ۲۰ سالگی تا اوایل دهه ۳۰ سالگی است. قدرت بارداری بانوان در سنین ۲۰ تا ۲۴ سالگی به اوج خود می رود و در سنین ۳۰ تا ۳۲ سالگی کم کم کاهش پیدا می کند.

بارداری در دهه ۲۰ سالگی

 1. ۲۰ تا ۳۰ سالگی بهترین سن بارداری به حساب می آید.
  تاثیر سن در بارداری
 2. ۲۰ تا ۲۴ سالگی، خطر سن جنین به کمتر از ۱۰٪ می رسد.

بارداری در دهه ۳۰ سالگی

 1. دوره زمانی مناسب بارداری از نظر متخصص زنان و زایمان تا ۳۵ سالگی تعیین شده است.
 2. از ۳۵ تا ۳۹ سالگی خطر سقط جنین به ۱۸٪ می رسد.
 3. در دهه ۳۰ سالگی (بالاتر از ۳۵ سال) احتمال متولد شدن نوزاد مبتلا به سندروم دوان بالا می رود.
 4. احتمال بروز مشکلات ژنتیکی در نوزاد بالا می رود.

بارداری در دهه ۴۰ سالگی

 1. در دهه ۴۰ سالگی احتمال وقوع بارداری خیلی پایین است.
 2. احتمال بروز مشکلات کروموزومی بالا می رود.

نکته: عموما متخصص زنان و زایمان خوب، برای مادران بالای ۳۵ سال، آزمایشات غربالگری جنین تجویز می کند.

خطرات بارداری در سن بالا (بعد از ۳۵ سالگی)

توجه داشته باشید که بعد از ۳۵ سالگی احتمال حاملگی کاهش پیدا می کند اما به صفر نمی رسد. امکان وقوع مشکلات برای مادرانی با سن بارداری بالای ۳۵ سال و جنین شان، بالا است. در این بخش از مقاله بهترین سن بارداری، می خواهیم به معرفی خطراتی که مادران باردار بالای ۳۵ سال را تهدید می کند، بپردازیم!

 • مرده زایی
 • سقط جنین
 • نوزاد کم وزن 
 • ​دیابت بارداری
 • فشار خون بالا
 • نارس به دنیا آمدن کودک
 • خونریزی شدید پس از زایمان
 • ناهنجاری های کروموزومی از قبیل سندروم داون

با توجه به سختی ها و خطرات بارداری در سن بالا، پیشنهاد می کنیم که در سنین پایین تر به فکر فرزندآوری باشید اما لازم به ذکر است که بگوییم، مادران زیادی با وجود سن بالا، توانستند نوزادانی سالم را به دنیا بیاوردند! درصورت تمایل به بارداری بعد از ۳۵ سالگی، حتما باید زیر نظر بهترین متخصص زنان و زایمان رشت یا شهر محل اقامت خودتان مراجعه کنید تا با تدبیر اندیشی های مناسب، خطرات بارداری در سن بالا را از شما و فرزندتان، دور کنند.

اقدامات قبل از بارداری

نتیجه گیری

مجموع نکات بررسی شده در این مقاله نشان می دهد که بهترین سن بارداری، از نظر دکتران زنان و زایمان، از ۲۰ تا ۳۵ سالگی به حساب می آید. با این وجود برای از بین رفتن نگرانی ها و مشکلات احتمالی دوران حاملگی، لازم است که حتما به یک دکتر زنان و زایمان خوب مراجعه کنید! در صورت تمایل به گرفتن مشاوره از دکتر کوچک پور (دکتر زنان در رشت) می توانید از شماره تماس های موجود در سایت اقدام کنید. علاوه بر آن خواهشمندیم در صورت وجود ابهام، انتقاد یا پیشنهاد درباره مقاله از بخش نظرات با ما در میان بگذارید؛ حتما در اسرع وقت، دکتر مونا کوچکپور پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.دیدگاه شما