زنان باردار چه غذاهایی باید بخورند؟

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
شنبه، 06 آذر 1400
523
زنان باردار چه غذاهایی باید بخورند؟

میدانید چرا باید به تغذیه در دوران بارداری توجه شود؟ چونکه تغذیه نامناسب می تواند بارداری را تحت تاثیر قرار دهد؛ به عنوان مثال مصرف پنیری که از شیر غیر پاستوریزه تهیه شده و یا غذای حاوی تخم مرغ خام، با ایجاد عفونت در بدن مادر احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.

 دکتر کوچک پور(متخصص زنان و زایمان و نازایی در رشت) به معرفی غذاهای مفید در دوران بارداری، خواهیم پرداخت!

تغذیه مناسب دوران بارداری

داشتن رژیم غذایی مناسب در دوران بارداری، بسیار حائز اهمیت است. منظور از تغذیه مناسب دوران بارداری، این است که خانم باردار باید روزانه از مواد مورد نیاز خود و جنین، به مقدار لازم مصرف کنید! در ادامه این مقاله به معرفی مواد غذایی مورد نیاز بدن مادران باردار، می پردازیم.

میزان مواد مغذی مورد نیاز در دوران بارداری

کالری: ۳۰۰ کالری اضافه در سه ماه دوم و سوم
کلسیم: ۱۲۰۰ میلی لیتر
آهن: ۲۷ میلی گرم
فولات: ۶۰۰ تا ۸۰۰ میکروگرم
میوه و سبزیجات در دوران بارداری

میوه و سبزیجات در دوران بارداری

به گفته دکتر های متخصص زنان و زایمان، وجود میوه و سبزیجات در رژیم غذایی خانم های باردار، الزامی است؛ به ویژه در دوره دوم و سوم بارداری! به طور میانگین لازم است که مادران باردار، روزانه 5 تا 10 تکه میوه و سبزیجات بخورند. میوه و سبزیجات، کالری کم و فیبر بالایی دارند و غنی از پروتئین و مواد معدنی هستند. علاوه بر آن، سبزیجات سبز باوجود آنتی اکسیدان فراوان، سیستم ایمنی بدن مادر را افزایش می دهد.

حبوبات و غلات در دوران بارداری

حبوبات شامل تمامی مواد مغذی مورد نیاز بدن -فیبر، پروتئین، آهن، فولات، کلسیم- در دوران بارداری است. فولات موجود در حبوبات، برای سلامت مادر و جنین، به ویژه در 3 ماه اول بسیار مهم است.

غلات علاوه بر آن که فیبر، آهن و ویتامین های B بدن را تامین می کند، منبع مهم انرژی در رژیم غذایی زنان باردار هم هست! روزانه حداقل نیمی از کربوهیدرات مورد نیاز زنان حامله، باید از طریق غلات کامل -مثل بلغور جو دو سر، نان، برنج قهوه ای، پاستا- تامین شود.

پروتئین در دوران بارداری

از آنجایی که پروتئین در شکل گیری اندام های مهم جنین، مانند قلب و مغز نقش دارد، وجود پروتئین بیشتر در تغذیه زنان باردار از واجبات است. متخصصین زنان و زایمان توصیه می کنند که مادران باردار، روزی 3 وعده پروتئین مصرف کنند! مواد غذایی شامل پروئین، عبارت اند از:

  • گوشت
  • مرغ
  • لوبیا
  • نخود
  • آجیل
  • تخم مرغ
  • کره بادام زمینی
  • لبنیات پاستوریزه
  • ماهی با جیوه کم

نکته1: گوشت، ماهی، مرغ و تخم مرغ باید کاملا پخته شوند.

نکته2: تنها لبنیات و آبمیوه ای مصرف کنید که پاستوریزه باشند.

کلسیم در دوران بارداری

کلسیم، ماده معدنی استخوان ها و دندان هاست که برای رشد جنین لازم است. هر متخصص زنان و زایمانی بر وجود کلسیم در رژیم غذایی دوران بارداری، تاکید می کند! توجه داشته باشید که اگر مادر در دوران بارداری، کلسیم مورد نیاز جنین را از مواد غذایی مصرفی تامین نکند، برای رشد جنین از کلسیم ذخیره شده در استخوان های مادر استفاده می شود و درنتیجه مادر چند سالی بعد، متبلا به مشکلاتی نظیر پوکی استخوان خواهد شد.

زنان باردار چه غذاهایی نباید بخورند؟

کلام پایانی

بهترین تغذیه برای شما و جنین، تغذیه حاوی مقادیر کافی میوه و سبزیجاتِ تازه، حبوبات و غلات، محصولات حاوی چربیِ کم و پروتئینِ کافی، همانند تخم مرغ،گوشت، ماهیِ حاوی جیوه بسیار کم، مغز آجیل و لبنیاتِ پاستوریزه است. در نهایت توصیه می شود برای دریافت و انتخاب درست رژیم دورانِ بارداری، به متخصص زنان و زایمان مراجعه داشته باشید! خانم دکتر کوچک پور، متخصص زنان و زایمان در رشت هستند که می توانید برای انتخاب رژیم غذایی مناسب خود در دوران بارداری، از ایشان کمک بگیرید.

متخصص زنان و زایمان در رشتدیدگاه شما