زنان باردار چه غذاهایی نباید بخورند؟

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
چهارشنبه، 08 دی 1400
419
زنان باردار چه غذاهایی نباید بخورند؟

​به غیر از سوال اینکه خانم های باردار چه غذاهایی باید بخورند؟ یکی دیگر از سوال هایی که عموما خانم های بارداری از دکتر کوچک پور می پرسند، این است که چه غذاهایی را نباید در دوران بارداری مصرف کنند؟ بنابراین دکتر مونا کوچک پور متخصص زنان و زایمان و نازایی تصمیم گرفتند در این مقاله تا جایی که ممکن است به این دغدغه ذهنی خانم های باردار عزیز پاسخ دهند! قطعا آگاهی از مطالب این وبلاگ برای هر مادر بارداری واجب است؛ پس پیشنهاد می کنیم که حتما تا انتهای این وبلاگ همراه ما باشید.


صحبت های دکتر مونا کوچک پور با مراجعه کننده عزیز، درباره غذاهای ممنوع در دوران بارداری:


ماهی با جیوه بالا

ماهی هایی با مقادیر جیوه بالا (ماهی های آب های آزاد) در بارداری ممنوع است. ولی مصرف ماهی هایی که حاوی جیوه نمی باشند، مثل ماهی قزل آلای پرورشی یا استخری در دوران بارداری هفته ای سه بار توصیه می شود.

لیست ماهی های با جیوه بالا

  1. اره ماهی
  2. ماهی تن
  3. لیزابه سر
  4. کاشی ماهی
  5. شاه خال مخالی
  6. مرلین

ماهی نپخته یا خام

در دوران بارداری مصرف ماهی خام مانند سوشی و اشپل ممنوع می باشد؛ چون ابتلای بارداران به عفونت های لیستریایی، ده برابر بیشتر است و احتمال آلودگی این ترکیبات با لیستریا بیشتر می باشد. در صورت ابتلا به این عفونت ها امکان بی علامت بودن مادر و انتقال آلودگی به جنین، سقط جنین و یا زایمان زودرس وجود دارد.

گوشت نپخته یا خام

مصرف گوشت خام و نپخته مثل استیک نیمه خام برای مادران باردار ممنوع است؛ چون مصرف این مواد با افزایش احتمال رشد باکتری و یا انگل هایی که ممکن است برای خانم باردار مضر باشد، همانند توکسوپلاسموز و لیستریا و ای کولای و سالمولنا همراه باشد.

ماده غذایی حاوی تخم مرغ خام

ماده غذایی حاوی تخم مرغ خام 

مصرف هر گونه ماده غذایی حاوی تخم مرغ خام مانند سس مایونز خانگی، برخی کیک ها و یا شیرینی ها، در زنان باردار ممنوع است. محصولات تجاری حاوی تخم مرغ خام معمولا از تخم مرغ های پاستوریزه استفاده می کنند و قبل از خرید باید به محتویات آنها دقت کنید.

جگر و ویتامین آ

مصرف جگر و فراورده های دیگر آن، به علت دوز بالای ویتامین آ در سه ماهه اول بارداری با خطر ناهنجاری ها و سقط همراه می باشد؛ البته بهتر است مصرف جگر در دوران بارداری محدود شود. درکل سعی کنید در دوران بارداری، مصرف ویتامین آ را کاهش دهید؛ چراکه کبد دارای سطح بالایی از ویتامین آ است و مقدار زیاد این ویتامین می توانید به جنین آسیب بزند.

کافئین و الکل

کافئین سریع جذب می شود و به جفت انتقال پیدا می کند؛ بدین دلیل مصرف مواد غذایی حاوی کافئین، مثل چای، قهوه در دوران بارداری باید به روزی ۲۰۰ میلی گرم محدود شود. مصرف الکل هم برای زنان باردار به طور کامل ممنوع می باشد؛ زیرا مصرف الکل با احتمال بروز سقط، مرگ جنین، مشکلات مغزی جنین همراه است.

سایر مواد غذایی ممنوعه در بارداری

  • مصرف جوانه ها در سالاد بعلت احتمال آلودگی با سالمولنا باید بعد از اطمینان از پختن آنها باشد.
  • میوه ها و سبزی جات بعلت افزایش احتمال ابتلای مادر به بیماری های انگلی و باکتریایی باید بهد از شستن کافی ومناسب باشد.
  • مصرف شیر و لبنیات غیر پاستوریزه و پنیر های کپک زده که اخیرا بصورت بسته بندی هم در فروشگاه ها موجود است در بارداری ممنوع میباشد.
  • مصرف آبمیوه های غیر پاستوریزه به علت احتمال بالای آلودگی در فرآیند تولید و نگه داری نیز ممنوع می باشد.


آدرس مطب دکتر مونا کوچک پور: رشت گلسار خيابان ٩١ (جنوبی) كوچه پمپ بنزين گلسار پلاک ٩

دکتر مونا کوچک پور

ساعات ويزيت در مطب: همه روزه به جز پنجشنبه و جمعه

شماره مطب: 01332116307

واتساپ: 09388528373دیدگاه شما