سلامت زنان در دوران کرونا

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
یک شنبه، 23 آبان 1400
264
سلامت زنان در دوران کرونا

کویید-19 که با نام کرونا شهرت یافت، یک نوع بیماری ویروسی است که ریه ها را درگیر می کند و به دلیل درصد بالای شیوع آن، بحران بزرگی را در سطح جهان آغاز کرد. مثل همه بحران های دیگر، در بحران کرونا هم زنان نقش و مسئولیت زیادی برای مدیریت خانواده، اطلاع رسانی، فرهنگ سازی، مقابله با باور های غلط و ترویج باور های درست برای پیشگیری از مبتلا شدن به این ویروس دارند.

از آنجایی که وجود یک خانواده سالم، نیازمند به یک زن و مادر سالم است، تصمیم گرفتیم این مقاله از مقالات دکتر کوچک پور (متخصص زنان و زایمان و نازایی در رشت) را به سلامت زنان در دوران کرونا اختصاص دهیم!

سلامت باروری زنان در دوران کرونا

بررسی ها درباره سلامت زنان در دوران کرونا نشان داده است که بارداری به هیچ عنوان باعث افزایش احتمال ابتلا به کرونا نمی شود، اما در صورت ابتلا به این ویروس، زنان باردار و مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند، دوره درمانی طولانی تری خواهند داشت و امکان بستری شدن این زنان، نسبت به دیگر زنان هم سن و سال خودشان، بیشتر است؛ بنابراین توصیه می کنیم که مادران باردار و مادرانی که کمتر از 42 روز از زایمان شان می گذرد، بیشتر احتیاط کرده و با مشورت متخصص زنان، در صورت نیاز از مکمل ها استفاده کنند.

سلامت باروری زنان در دوران کرونا

توجه داشته باشید که با وجود کرونا، برای اینکه دوره بارداری سالم و کم خطری داشته باشید، باید حتما مراقبت های دوره ای خود با متخصص زنان و زایمان را ادامه دهید؛ در صورت امکان می توانید بخشی از این مراقبت ها را به صورت غیرحضوری و آنلاین طی کنید.

زنان باردار چه غذاهایی نباید بخورند؟

سلامت جنسی زنان در دوران کرونا

بیماری کرونا جزو بیماری های مقاربتی به حساب نمی آید اما از آنجایی که این بیماری از طریق ترشحات بینی، دهان و تماس بدنی قابل انتقال است، لازم است که در صورت ابتلا یا وجود علائم کرونا در زوجین، به منظور پیشگیری، از نزدیکی اجتناب کنید و در صورت اطمینان از سلامت مرد و زن، مانعی برای روابط جنسی وجود ندارد.

سلامت روانی زنان در دوران کرونا 

سلامت روانی زنان در دوران کرونا

عوارض روحی روانی بیماری کرونا، مثل افسردگی، بی خوابی، بی اشتهایی و اضطراب، در سطح جهانی بسیار بالا بوده است؛ این عوارض در زنان سه برابر مردان دیده می شود که اهمیت توجه به سلامت زنان در دوران کرونا را بیشتر می کند. سلامت روان بانوان به عنوان مرکز آرامش دهنده خانواده، دارای اهمیت زیادی است و برای حفظ آرامش در خانواده نیاز است که برای بانوان، فضای امن و بی دغدغه ای فراهم شود.

راهکارهایی برای حفظ سلامت روانی زنان در کرونا        

  • واکسن کرونا بزنید.
  • درباره خاطرات و موضوعات مثبت صحبت کنید.
  • اقدامات پیشگیری معرفی شده توسط متخصصین را برای خود و خانواده خود انجام دهید.
  • از گوش دادن به اخباری که باعث ایجاد اضطراب می شود، پرهیز کنید و فقط از منابع معتبر استفاده کنید.


توجه: در صورتی که عدم تعادل روانی به مدت طولانی ادامه دار بود و خانم بعد از رعایت موارد فوق هم به آرامش نرسید، پیشنهاد می شود که به مشاور مراجعه کنید.


در صورت بروز چه عواملی در دوران کرونا باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد؟

در کل با توجه به اهمیت سلامت زنان در دوران کرونا، در صورت وجود مسائل جدی همانند:

  1. درد شکم
  2. حاملگی خارج رحمی
  3. خونریزی شدید واژینال
  4. تب غیر مرتبط با کرونا و مرتبط با علایم واژینال
  5. هر گونه توده غیر نرمال ناحیه تناسلی و یا پستان

و بسیاری از موارد اورژانسی که در لیست نمی گنجد، از جمله مواردی است که نیازمند مراجعه به متخصص زنان با شرایط خاص، حتی در دوران کرونا می باشد.

کلام پایانی

و در آخر درباره ویزیت و مراجعه بانوان به متخصص زنان و زایمان و نازایی در دوران کرونا باید بگوییم که به عوامل مختلفی وابسته است؛ برای مثال به وضعیت سلامتی شما، شیوع ویروس در جامعه، دسترسی شما به کامپیوتر و به پزشکتان از طریق اینترنت و یا تلفن، در دسترس بودن و یا نبودن پزشک متخصص زنان شما از طریق اینترنت، وابسته می باشد.

اگر درباره سلامت زنان در دوران کرونا، نیاز به مشاوره متخصص زنان دارید، می توانید با خانم دکتر کوچک پور، متخصص زنان و زایمان در رشت، در ارتباط باشید!دیدگاه شما