علائم بارداری سالم (نکاتی که باید بدانید!)

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
شنبه، 23 بهمن 1400
343
علائم بارداری سالم (نکاتی که باید بدانید!)

از دوران بارداری، حس مادرانه در خانم ها ایجاد می شود؛ به همین دلیل است که همیشه نگران اند که نکند اتفاق بدی فرزندشان بیافتد! البته نگرانی خودش عاملی است که بارداری را به خطر می اندازد؛ به همین دلیل دکتر مونا کوچک متخصص زنان و زایمان در رشت، تصمیم گرفتند که در این وبلاگ، علائم بارداری سالم را ردیف کنند تا مادران باردار از نگرانی در بیایند.فشارخون و قندخون نرمال از علائم بارداری سالم

یکی از نشانه های بارداری سالم، قند خون و فشار خون نرمال است! البته بالا و پایین شدن فشارخون و قندخون در بارداری طبیعی است که اگر زیر نظر متخصص زنان و زایمان کنترل شود، خطر زیادی نخواهد داشت؛ مگر اینکه مادر از قبل بارداری مشکل فشار خون یا قند خون داشته باشد. به همین دلیل همواره خانم دکتر مونا کوچک پور پیشنهاد می دهند که چک کردن فشارخون و قند خون را در لیست اقدامات قبل از بارداری قرار دهید.


سلامت جفت از علائم بارداری سالم

بررسی سلامت جفت به صورت پی در پی در دوران بارداری، بسیار حائز اهمیت است! به طور کلی باید بگوییم که نیاز است سلامت جفت توسط دکتر زنان و زایمان خوب، از دو نظر -وضعیت جفت و رشد جفت- بررسی شود.

وضعیت جفت

به طور نرمال جفت باید تا آخر بارداری در رحم باقی بماند؛ در غیر این صورت سبب پایان بارداری خواهد شد.

رشد جفت

رشد مناسب جنین از دیگر نشانه های بارداری سالم است. بررسی رشد جنین از طریق سونوگرافی و همچنین وزن گیری مادر (بررسی افزایش وزن مناسب مادر) امکان پذیر است. به طور میانگین از نظر متخصص زنان و زایمان گفته می شود که افزایش وزن ۱۳ تا ۱۵ کیلویی برای مادران باردار نرمال بوده و از علایم بارداری سالم است.


سطح نرمال هورمون ها از علائم بارداری سالم


سطح نرمال هورمون ها از علایم بارداری سالم

سطح هورمون های جنسی بانوان که در دوران بارداری تغییر می کند، برای بررسی سلامت مادر و جنین مهم است. مهمترین هورمون ها در دوران بارداری استروژن و پروژسترون که در ادامه به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

هورمون استروژن

نقش هورمون استروژن در بارداری، برای رشد رحم است! درواقع قبل از بارداری، تقریبا رحم ۶۰ گرم است که با هورمون استروژن در بارداری به ۱۲۰۰ گرم می رسد.

هورمون پروژسترون

هورمون پروژسترون از هورمون های مهمی است که در تنظیم روند قاعدگی و آندومتر نقش دارد! ترشح این هورمون در بدن زنان باردار، ۲۰ برابر افزایش پیدا می کند.


 پیشنهاد مطالعه: ممنوعیت های بارداری که همه زنان باردار باید بدانند!


چگونه دوره بارداری سالمی داشته باشیم؟

  1. خوردن میوه و سبزیجات
  2. دوری از غذاهای مضر
  3. عدم مصرف دخانیات و کافئین
  4. تحرک داشتن
  5. دوری از استرس و اضطراب
  6. عدم مصرف دارو (مگر با تجویز پزشک)
    دکتر زنان و زایمان رشت

کلام پایانی

در این وبلاگ سعی کردیم نشانه ها و علائم بارداری سالم را به شما معرفی کنیم! درصورتی که در هرکدام از موارد ذکر شده، مشکلی داشتید، لازم است که حتما به بهترین دکتر زنان و زایمان در رشت یا شهر محل سکونت خودتان مراجعه کنید. امیدواریم که دوره بارداری خودتان را به سلامت سپری کنید.

در صورت تمایل به گرفتن مشاوره از دکتر مونا کوچک پور (متخصص زنان و زایمان رشت) می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت، اقدام کنید!
دیدگاه شما