راه های جلوگیری از سقط جنین + نکات تکمیلی

زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
دوشنبه، 04 بهمن 1400
233
راه های جلوگیری از سقط جنین + نکات تکمیلی

مراقبت های سه ماه اول بارداری بسیار حائز اهمیت است؛ چراکه ۵۰٪ از بارداری ها قبل از هفته بیستم بارداری، به سقط جنین منتهی می شود. در دوره بارداری، مادران محدودیت های زیادی را باید قبول کنند تا سرانجام یک نوزاد سالم و زیبا را به دنیا بیاورند. از آنجایی که دغدغه اکثر بانوان و مادران باردار این است که باید و نباید های دوران بارداری را کشف کنند تا بتوانند از سقط جلوگیری کنند، دکتر مونا کوچک پور متخصص زنان و زایمان و نازایی تصمیم گرفته اند که این مقاله را به معرفی راه های جلوگیری از سقط جنین، اختصاص دهند.

علل سقط جنین

سقط جنین ناخواسته به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که در اولین بخش این مقاله دکتر کوچک پور به بررسی کامل و دقیق مهم ترین علت های سقط جنین، خواهیم پرداخت!

مشکلات ژنتیکی

کروموزوم های ناسالم تاثیر زیادی در بالا بردن درصد سقط های ناخواسته دارند. انواع و شکل تاثیرگذاری کروموزوم های مشکل دار در سقط جنین متفاوت بوده و نام های مختلفی دارد. برای مثال مرگ درون رحمی از جمله مشکلات ژنتیکی است که در آن نطفه تشکیل شده، توانایی ادامه دادن رشد طبیعی خود را ندارد و درنتیجه سقط رخ می دهد یا بارداری مولی که در آن هردو کروموزوم از پدر گرفته می شود؛ بنابراین جنین امکان رشد ندارد.

سن بالای مادر

به گفته مختصص زنان و زایمان و نازایی، بارداری در سن بالای ۳۵ سالگی دارای مشکلات و خطرات زیادی است که یکی از این خطرات افزایش احتمال سقط جنین است. آمار ها نشان می دهند که سقط جنین اغلب در مادران سن بالا اتفاق می افتد؛ البته در ادامه باید بگوییم این بدان معنا نیست که شما بعد از ۳۵ سالگی امکان بارداری ندارید، بلکه باید گفت در آن زمان شما نیاز به مراقبت و بررسی بیشتری دارید.

بیماری و عفونت های زنانه

عفونت های زنانه و بیماری های مراقبتی که گاها امکان ایجاد آن در هر خانمی وجود دارد، از عوامل تاثرگذار در سقط جنین به حساب می آیند؛ بنابراین اگر مبتلا به چنین بیماری هایی هستید، پیشنهاد می شود که حتما قبل از بارداری، با مراجعه به دکتر زنان، اقدام به درمان این بیماری ها کنید. در کل بررسی سلامت جنسی، در کنار بررسی و انجام آزمایشات بررسی عملکرد تخمدان ، از جمله عوامل مهمی است که قبل از اقدام به بارداری باید انجام دهید.

مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی از دیگر عواملی است که سبب سقط جنین می شوند. لازم به ذکر است که بگوییم دخانیات و مشروبات علاوه بر سقط جنین، بر بروز سایر مشکلات دوران بارداری مثل، بارداری خارج از رحم و زایمان زودرس هم تاثیر گذار است؛ بنابراین دکتر کوچکپور به تمام مراجعین خود پیشنهاد می دهند که حتما قبل از اقدام به بارداری، مصرف دخانیات و نوشیدنی های الکلی را ترک کنند.

علائم سقط جنین

علائم سقط جنین

علائم و نشانه های سقط جنین در دوره های مختلف بارداری، متفاوت است! در این بخش از مقاله به معرفی شایع ترین علایم سقط جنین می پردازیم. توجه داشته باشید که بعد از ملاحظه چنین علائمی لازم است که سریعا به بهترین متخصص زنان و زایمان در رشت مراجعه کنید. البته وجود این علايم به طور قطع به معنی سقط جنین نیست؛ پس به خودتان استرس وارد نکنید.

 1. کاهش وزن
 2. ترشح مایعات از واژن
 3. لکه بینی (بیش از سه روز)
 4. ​خونریزی شامل لخته یا بافت
 5. درد و گرفتگی در ناحیه کمر و شکم

نکاتی برای پیشگیری از سقط جنین

همان طور که از ابتدای این مقاله وعده دادیم، در این بخش می خواهیم به معرفی راه های جلوگیری از سقط جنین می پردازیم!

 • انجام مراقبت های پیش از باردای
 • مشاوره زیر نظر متخصص مجرب
 • ​حفظ وزن در وضعیت نرمال در طول بارداری
 • استفاده از انواع ویتامین ها پیش از دوران بارداری
 • ​پرهیز از مصرف مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی
 • داشتن رژیم غذایی سالم قبل و در طول دوران بارداری
 • ​کنترل و درمان بیماری های مادر قبل از اقدام به بارداری
 • استفاده از انواع سبزیجات و میوه جات در دوران بارداری
 • رعایت اقدامات ضروری برای جلوگیری از بیماری های عفونی و مراقبتی
  تغذیه مناسب برای جلوگیری از سقط جنین

تغذیه مناسب برای جلوگیری از سقط جنین

رژیم غذایی زنان باردار، روی رشد جنین و جلوگیری از سقط ناخواسته، تاثیرگذار است. دکتر مونا کوچک پور همیشه به مادران باردار پیشنهاد می دهند که میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهند؛ میوه و سبزیجات تا حد زیادی سبب پیشگیری از سقط جنین می شود. علاوه بر آن مصرف مواد غذایی حاوی ویتامین ب مثل پسته، انواع لوبیا ها و ماهی هایی با جیوه کم -البته به شرط پخت کامل- در دوران حاملگی توصیه می شود. از دیگر مواد لازم برای زنان باردار، مواد غذایی حاوی فولیک اسید، مانند اسفناج است. سایر مواد غذایی لازم برای دوران بارداری میتوان به خرما، سویا، شیر، کره و آب کافی اشاره کرد.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره رژیم غذایی مناسب، مقالات زنان باردار چه غذاهایی نباید بخورند؟ و زنان باردار چه غذاهایی باید بخورند؟ را مطالعه بفرمایید.


خلاصه کلام

در این مقاله دکتر کوچک پور که جزو بهترین دکتر زنان در رشت محسوب می شوند، به بررسی علل سقط جنین، شایع ترین عوامل تاثیرگذار در بروز سقط ناخواسته، علائم و معرفی نکاتی برای جلوگیری از سقط جنین پرداختیم. در انتها باز تاکید می کنیم که وجود علائم ذکر شده در این مقاله، صددرصد نشانه سقط جنین نیست؛ پس بهتر است به جای استرس و اضطراب به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. در صورت تجربه کردن سقط جنین، مهم ترین نکته این است که سعی کنید روحیه خود را حفظ کنید؛ فراموش نکنید که در اکثر موارد زنان مقصر سقط جنین نیستند و همه اتفاق ها در این هستی دلیل و حکمتی دارد!

پس با حفظ آرامش قبل از اقدام به بارداری مجدد حتما نکات ذکر شده این مقاله را رعایت کنید و زیر نظر یک پزشک متخصص باشید. در صورتی که تمایل دارید زیرنظر دکتر کوچک پور باشید، می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت، اقدام به گرفتن نوبت کنید.دیدگاه شما