آزمایش های قبل از بارداری در خانم ها و اهمیت آنها:

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
سه شنبه، 16 آذر 1400
209
آزمایش های قبل از بارداری در خانم ها و اهمیت آنها:

مراقبت و انجام آزمایش های قبل از بارداری در بانوان، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. انجام مراقبت در دوران قبل از بارداری و زمانی که زوجین تصمیم به بارداری می گیرند به دلیل افزایش احتمال بارداری و افزایش احتمال بارداری موفق، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شناسایی عوامل خطر و کاهش مخاطرات شناسایی شده، انجام آموزش های لازمه و انجام مداخلات لازمه در مواقع مورد نیاز، از جمله اقداماتی است که در این دوران انجام می گیرد

بررسی وضعیت روانی و جسمانی مادر صورت گرفته و در اولین مراجعه قبل از بارداری، شرح حال مناسب گرفته می شود. بررسی سونوگرافی و آزمایش های قبل از بارداری، صورت گرفته و در صورت وجود مشکل در هر یک از بررسی ها اقدام مناسب صورت خواهد گرفت و توصیه های لازم در مورد کاهش وزن، قطع مصرف سیگار و…به بیمار داده خواهد شد و یا حتی مکمل های لازمه با صلاحدید پزشک آغاز خواهد شد.

در این مقاله از مقالات دکتر کوچک پور (متخصص زنان و زایمان و نازایی در رشت) به بررسی مجموعه آزمایش های قبل از بارداری در خانم ها و اهمیت آنها خواهیم پرداخت!

معرفی آزمایش های قبل از بارداری در خانم ها

قبل از اقدام به باردای، انجام آزمایشات زیر برای اطمینان از سالم بودن مادر و رد مسائل و مشکلات ویژه، توسط متخصص زنان پیشنهاد می شود:

 1. آزمایش قند خون ناشتا
 2. تیروئید
 3. آزمایش بررسی هپاتیت B
 4. CBC
 5. آنتی بادی سرخجه
 6. VDRL
 7. HIV

نکته: آزمایش های VDRL وHIV در افراد با رفتارهای پرخطر چک خواهند شد.

علاوه بر آزمایش های قبل از بارداری فوق، انجام تست پاپ اسمیر و بررسی و معاینات دندانی هم از جمله اقداماتی می باشد که در دوران قبل بارداری باید انجام شود.

آزمایشات بررسی عملکرد تخمدان چیست؟

آیا برای انجام آزمایش های قبل از بارداری نیاز به ناشتایی هست؟

برای انجام آزمایش های قبل از بارداری، با توجه به وجود آزمایش قند خون ناشتا در بررسی های مورد نیاز قبل از بارداری، حفظ 8 ساعت ناشتایی برای انجام آزمایشات، اکیداً توصیه می گردد.

پیش از بارداری بیماری های خود را مدیریت کنید

تاکید ما بر انجام آزمایش های پیش از بارداری برای آن است که اگر بیماری وجود داشت، کشف و درمان شود. توجه داشته باشید که این آزمایش ها برای مادرانی که دچار بیماری های خاص -مثل صرع، دیابت، فشار خون بالا، آسم- هستند، از دیگران واجب تر است. درصورت وجود چنین مشکلاتی، حتما باید آن را با پزشک متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید، شاید نیاز باشد قبل از اقدام به بارداری یا در طول دوران بارداری، به دستور پزشک، داروهایی مصرف کنید یا رژیم غذایی خاصی داشته باشید.

زنان باردار چه غذاهایی باید بخورند؟

آزمایش VDRL در بارداری چیست؟

آزمایش VDRL، توسط دکتر زنان و زایمان، برای بررسی سیفلیس در خانم های باردار تجویز می شود و از جمله آزمایشاتِ روتین دوران بارداری به حساب می آید که در اولین مراقبت بارداری، مراقبت سه ماهه سوم و بعد از بارداری انجام می شود.

تست منفی VDRL نشانه چیست؟

تست منفی آزمایش VDRL نشانه عدم وجود شواهد عفونت سیفلیس در بدن شما می باشد.

سیفلیس چیست؟

سیفلیس، بیماری منتقل شده از راه تماس جنسی است و عامل ایجادِ آن باکتری بنام تره پونما پالیدوم می باشد.

اقدامات قبل از بارداری اول

علایم سیفلیس در بارداری چیست؟

 • تب
 • درد گلو
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی
 • ریزش مو
 • سردرد
 • دردهای عضلانی
 • کاهش وزن
 • خستگی

در صورت تست مثبت VDRL اقدام بعدی چیست؟

بررسی مجدد با آزمایش FTA-ABS که تست اختصاصی بررسی سیفلیس می باشد.

سفیلیس درمان نشده در دوران بارداری منجر به چه وقایعی میگردد؟

سفیلیس درمان نشده در دوران بارداری، باعث افزایش احتمال سقط، افزایش احتمال مرگ جنین، افزایش مشکلات مغزی در جنین، افزایش احتمال مرگ بعد از تولدِ نوزاد می گردد.

آیا درمان موثر برای سیفلیس در دوران بارداری وجود دارد؟

بله؛ درمان آنتی بیوتیکی مناسب برای این عفونت در دوران بارداری وجود دارد. توجه داشته باشید که درمان دارویی در دوران بارداری، حتما باید زیرنظر متخصص زنان و زایمان انجام شود!دیدگاه شما