اقدامات قبل از بارداری اول- متخصص زنان و زایمان رشت

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
یک شنبه، 16 آبان 1400
572
اقدامات قبل از بارداری اول- متخصص زنان و زایمان رشت

بارداری یکی از مهم ترین و خاص ترین دوره های زندگی هر خانمی است؛ برای اینکه این دوره را بی خطر و با سلامت کامل طی کنید، نیاز است که اقداماتی را تحت نظر متخصص زنان و زایمان انجام دهید. از آنجایی که هرچقدر درباره اقدامات قبل از بارداری آگاهی بیشتری داشته باشید، می توانید بارداری را برای خودتان به دوره شیرین تری تبدیل کنید، دکتر مونا کوچک پور متخصص زنان و زایمان و نازایی، تصمیم به نوشتن این مقاله، برای شما عزیزان گرفتند!

مشاوره قبل از بارداری

بهتر است ۶ ماه قبل از بارداری، برای مشاوره به تخصص زنان و زایمان و نازایی مراجعه کنید! در مشاوره قبل از بارداری، دکتر زنان و زایمان با بررسی سلامت جسمانی مادر، دارو هایی که مصرف می کند و با پشنهاد اقدامات قبل از بارداری، باعث تضمین سلامت شما و فرزندتان خواهد شد. در ادامه این مقاله به معرفی اقداماتی که قبل از بارداری حتما باید انجام شود، خواهیم پرداخت؛ پس حتما تا انتها همراه ما باشید.

آزمایشات قبل بارداری

انجام آزمایشات قبل بارداری 

انجام یک آزمایش خون کامل، قبل از بارداری از واجبات است. دکتر با بررسی آزمایش، متوجه كم خونی، میزان چربی و قند خون، وجود بیماری هایی مانند تالاسمی و وضعیت سیستم ايمني شما در برابر بیماری ها خواهد شد و در صورت وجود بیماری زمینه ای جدی، شما را به متخصص مربوطه ارجاع می دهد، یا در صورت نیاز با تجویز دارو سبب بهبود وضعیت بدنی شما خواهد شد. علاوه بر آن انجام آزمایشاتی مانند آزمایشات بررسی عملکرد تخمدان نیز بسیار دارای اهمیت است.

قطع مصرف الکل، سیگار و مواد

به گفته دکتر زنان و زایمان و نازایی، مصرف سیگار، مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی، جزو رفتار های پرخطر پیش از بارداری به حساب می آید. بهتر است قبل از بارداری، مواد مخدر و سیگار را کنار بگذارید و مصرف مواد غذایی دارای کافئین را به حداقل برسانید؛ چراکه این مواد خطر سقط جنین، زایمان زودرس و تولد فرزندی با مشکلاتی نظیر کمبود وزن را افزایش می دهد.

انجام تست پاپ اسمیر

یکی دیگر از اموری که به توصیه دکتر کوچک پور باید قبل از بارداری انجام دهید، تست پاپ اسمیر است. با تست پاپ اسمیر، تغییرات غیر طبیعی در سلول های دهانه رحم بررسی می شود و درصورت وجود مشکل، متناسب با نتیجه تست، درمان مربوطه قبل از بارداری انجام خواهد شد. به طور کلی برای خانم های جوان، دو بار در سال، انجام تست پاپ اسمیر لازم است!

بررسی بیماری های دهان و دندان  قبل از بارداری

بررسی بیماری های دهان و دندان 

حتما در لیست اقدامات پیش از بارداری، بررسی سلامت دهان، دندان و لثه ها را قرار دهید. در دوران بارداری، ممکن است تغییرات هورمونی سبب ایجاد حساسیت لثه ها و ایجاد اختلال در سلامت دهان و دندان های شما شود که با توجه به محدودیت درمانی در زنان باردار، این مشکلات بسیار درناک خواهند بود؛ به همین دلیل بهتر است پیش از بارداری با مراجعه به دندان پزشک، از سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل کنید.

شروع مصرف مکمل ها

مصرف مکمل ها برای پیش از بارداری برای افزایش ایمنی بدن مادر برای پرورش فرزندی سالم دارای اهمیت است! البته تاکید می کنیم که حتما مصرف مکمل ها را با مشورت متخصص زنان و زایمان شروع کنید؛ چراکه با وجود اهمیت مکمل ها، مصرف بیش از حدشان خطرناک خواهد بود. برای مثال مصرف بیش از حد ویتامین A باعث بروز نواقص مادرزادی در جنین می شود.

سلامت زنان در دوران کرونا

سایر اقداماتی که قبل بارداری باید انجام شوند

  1. ویزیت توسط متخصص و بررسی مادر از نظر سن، وزن، وضعیت جسمانی
  2. بررسی از نظر بیماری های مزمن و بیماری های ژنتیک
  3. بررسی مصرف داروهایی که ممکن است روی بارداری اثر منفی بگذارند
  4. بررسی مادر از نظر واکسیناسیون و بیماری های عفونی
  5. توصیه به قطع مواجه با عوامل مضر
  6. بررسی وضعیت روانی و اجتماعی
  7. توصیه به کاهش وزن
  8. معاینه پستان

سخن پایانی

برای اینکه بتوانید دوران بارداری را به سلامت پشت سر بگذارید، به پیشنهاد متخصصین نیاز است اقداماتی را انجام دهید که در این مقاله برایتان شرح داده ایم؛ توجه داشته باشید که اقدامات قبل بارداری را باید زیر نظر یک دکتر متخصص زنان خوب انجام دهید. درصورت تمایل به انجام مشاوره قبل از بارداری، زیر نظر خانم دکتر کوچک پور، می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت اقدام بفرمایید؛ مطب دکتر مونا کوچک پور، واقع در شهر رشت است.
دیدگاه شما