پاپ اسمير

زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
یک شنبه، 28 شهریور 1400
664
پاپ اسمير

در سال های اخیر، به دلایل مختلف سرطان دهانه رحم در بانوان به طور چشمگیری افزایش پیدا کرده است؛ بنابراین بسیار حائز اهمیت است که بانوان با انجام روش های پیشگیری و تشخیصی، بیشتر به سلامت خود توجه کنند. یکی از روش های بررسی سلامت رحم بانوان، انجام تست پاپ اسمیر (pap smear) است. باتوجه به اهمیت بالای انجام تست پاپ اسمیر، دکتر کوچک پور متخصص زنان و زایمان و نازایی تصمیم گرفته اند که این مقاله را برای افزایش آگاهی بانوان عزیز درباره پاپ اسمیر، آماده کنند!


تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر یا پاپ تست، معاینه و غربالگری ساده و سریعی است که توسط متخصص زنان و زایمان، از طریق سلول های دهانه رحم به بررسی وجود سرطان رحم و تغییراتی که هشدار دهنده وقوع آن است، می پردازد. به طور کلی تست های غربالگری سرطان دهانه رحم، شامل تست پاپ (معروف به پاپ اسمير)، تست ويروس اچ پی وی (ويروسی كه باعث سرطان دهانه رحم می شود) و تست تركيبی (انجام همزمان تست اچ پی وی و پاپ اسمير و معروف به كو تست) است. لازم به ذکر است که بگوییم تست پاپ اسمیر از نظر اکثر متخصص های زنان و زایمان، بهترین روش شناسایی عوارض پیش سرطانی مخفی و تومورهای کوچک به حساب می آید!


تست پاپ اسمیر چیست؟

 پاپ اسمیر با چه فواصلی بايد انجام شود؟

 تست پاپ اسمير در شخصی با سابقه رابطه جنسی بايد از ٢١ سالگی شروع شود. برای بانوان ۲۱ تا ۲۹ سال، لازم  است که تست پاپ اسمیر هر سه سال یک بار انجام شود. البته در صورت تشخیص متخصص زنان، بايد كو  تست به جای پاپ تست انجام شود که فواصل انجام آن هر ٥ سال خواهد بود. اما خانم های بالای٣٠ سال باید  هر سه سال پاپ تست و هر ۵ سال كو تست را انجام دهند.


پیشنهاد مطالعه: مشاوره دکتر زنان چه زمانی لازم است؟

 

اهمیت انجام تست پاپ اسمير

 همین طور که در ابتدای این مقاله ذکر کردیم، متاسفانه به مرور زمان تعداد بانوان مبتلا به سرطات رحم رو به افزایش است، تست پاپ اسمیر به منظور شناسايی سلول های پيش سرطانی در دهانه رحم انجام می شود. با انجام اين تست امکان شناسایی سلول های پيش سرطانی در مراحل اوليه سرطان دهانه رحم (در مرحله قابل درمان و يا حتی كاملا قابل علاج) و رسیدگی به درمان آنها وجود دارد. هر خانمی که به سلامت خود اهمیت می دهد حتما باید زیر نظر بهترین متخصص زنان، تست پاپ اسمیر را به صورت دوره ای انجام دهد.


نحوه انجام تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر، آزمایش کوتاهی است که نهایتا تا ۲۰ دقیقه زمان می برد. برای انجام تست پاپ اسمیر، پزشک متخصص بايد سلول های سطحی را از روی دهانه رحم جمع آوری نمايد؛ برای اين كار اسپكولوم داخل واژن گذاشته می شود. درنتیجه دهانه رحم نمايان می شود و در ادامه دکتر زنان، با وسيله ای مانند براش سلول ها را از سطح سرويكس يا دهانه رحم جمع آوری می كند.


آمادگی لازم قبل تست تست پاپ اسمیر

  1. بهتر است تست در دوره عادت ماهيانه انجام نشود.
  2. دو روز قبل از پاپ تست نباید آمیزش جنسی داشته باشید.
  3. ​دو روز قبل از پاپ تست نباید از کرم، ژل و داروهای واژینال استفاده کنید.​
    نتایج تست پاپ اسمیر


نتایج تست پاپ اسمیر

نتیجه تست پاپ اسمیر طی چند روز آماده می شود. منفی بودن تست پاپ اسمیر به این معناست که خداروشکر شما کاملا سالم هستید و هیچ نشانه ای از سلول های پیش سرطانی و سرطانی در رحم شما دیده نمی شود. اما مثبت بودن پاپ تست، معناهای متفاوتی دارد که این معانی عبارتند از التهاب خفیف یا تغییرات جزئی سلول، HPV یا عفونت های دیگر و سرطان یا پیش سرطان که متخصص زنان و زایمان با بررسی های بیشتر و تعیین دلیل اصلی مثبت بودن جواب، اقدام به چیدن روش های درمانی مناسب خواهد کرد.


کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم نکات مهم درخصوص تست پاپ اسمیر را مطرح کنیم؛ باز اگر سوال و ابهامی درباره این تست در ذهن تان باقی مانده است، می توانید آن را از بخش «دیدگاه شما» با خانم دکتر مونا کوچک پور در میان بگذارید تا اولین فرصت، پاسخگوی شما عزیزان باشند. درصورت تمایل به انجام تست پاپ اسمیر در مطب دکتر مونا کوچک پور رشت، می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت، اقدام کنید.دیدگاه شما