عمل دی اند سی (کورتاژ)

زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
دکتر مونا کوچک پور
سه شنبه، 02 شهریور 1400
215
عمل دی اند سی (کورتاژ)

دیلاتاسیون، دی اند سی یا همان کورتاژ، عمل جراحی کوچکی است که در آن بعد از باز کردن دهانه رحم، متخصص زنان و زایمان با ابزاری به نام کورت، بافت دیواره داخلی رحم را بیرون می آورد. کورتاژ (دی اند سی) به دلایل مختلفی مانند برداشت بقایای سقط جنین یا گرفتن نمونه از سیرویکس انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره عمل دی اند سی، حتما تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.


عکس فوق مربوط است به عمل جراحی دی اند سی (كورتاژ) هيستروسكوپی در خانم ٤٧ ساله با سابقه ديابت، افزايش وزن، سابقه عقب افتادن سيكل های قاعدگی، لكه بينی اخير و افزايش ضخامت آندومتر که توسط دکتر مونا کوچک پور (متخصص زنان و زایمان در رشت) در حال انجام است.


عمل دی اند سی چگونه انجام می شود؟

عمل دی اند سی یا کورتاژ می تواند در مطب متخصص زنان و زایمان، کلینیک و یا بیمارستان انجام شود. اگر در کلینیک یا بیمارستان عمل دی اند سی را انجام دهید، احتمالا با تزریق آمپول وریدی، کاملا بیهوش خواهید شد و در حین عمل به خواب عمیقی فرو می روید. در مقابل امکان دارد مخصوصا اگر در مطب پزشک کورتاژ انجام دهید، از طریق بی حسی موضعی، صرفا دهانه رحم تان بی حس شود.


مراقبت های بعد از عمل کورتاژ

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم، دی اند سی یک عمل جراحی کوتاه و سبک است که به طور میانگین توسط بهترین متخصص زنان و زایمان در رشت یا سایر شهر ها به مدت ۱۰ دقیقه انجام می شود و بعد از چند ساعت، بیمار مرخص می شود. اکثرا افراد بعد از انجام کورتاژ دردی ندارند و می توانند به راحتی از پس فعالیت های روزمره خود بر بیایند. البته بیمار بعد از آماده شدن نتیجه پاتولوژی، مجددا باید به متخصص زنان و زایمان خود مراجعه کند تا بر اساس جواب نمونه، درمان مناسب برای او تعیین و انتخاب شود.


بهترین متخصص زنان و زایمان در رشت برای کورتاژ

عمل دی اند سی، بسیار عمل حساس و مهمی است؛ بنابراین در انتخاب پزشک برای کورتاژ باید خیلی دقت کنید. خانم دکتر کوچک پور، بهترین متخصص زنان و زایمان در رشت هستند که تجربه انجام بالای ده هزار جراحی در شلوغ ترین مراکز سطح کشور را دارند. در صورت تمایل به گرفتن مشاوره درباره عمل دی اند سی (کورتاژ) از دکتر مونا کوچک پور، می توانید از طریق شماره تماس های موجود در سایت یا بخش نظرات اقدام فرمایید.دیدگاه شما